Oylum Höyük terrakotta figürinleri
Oylum Höyük terracotta figurines
- Tez No: 294754
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAOSMANOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kilis ilinin Oylum mahallesinde yer alan Oylum Höyük, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan en büyük höyüklerden biridir. Yapılan çalışma kapsamında, Oylum Höyük'ten ele geçmiş terrakotta figürinlerden Geç Demir Devri'ne (M.Ö. 600-330) tarihlendirilen örnekler değerlendirilmiştir.Bu örnekler kadın figürinleri, süvari figürinleri, erkek figürini başı ve at figürini başları olmak üzere dört ana grup oluşturmaktadır. Bununla birlikte erkek figürini başı ve at figürini başlarının büyük bir kısmı da olasılıkla süvari figürinlerine ait parçalardır.Çıplak ya da giyinik durumda, kalıp tekniği kullanılarak yapılmış yüksek kabartma kadın tasvirleri Suriye ve Filistin bölgelerinde ?Astarte levhaları? olarak adlandırılmaktadır. Astarte sözü edilen bölgelerin aşk ve savaş tanrıçasıdır.Süvari figürinleri ise Mezopotamya, Suriye, Filistin, Kıbrıs ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden tanınan bir buluntu grubudur. Geç Demir Devri'ne (M.Ö. 600-330) ait örnekler genellikle ?Pers süvarileri? olarak adlandırılmaktadır. Ne tür bir anlam taşıdıkları kesin olarak bilinememektedir.
Özet (Çeviri)
Oylum Höyük, which is located in the Oylum neighborhood of the province of Kilis, is one of the largest mounds in the Southeastern Anatolia Region. Within the scope of this study, Oylum Höyük uncovered terracotta figurines dated to the Late Iron Period (600-330 BC) samples are evaluated.These samples are female figurines, figurines of cavalry, head of male figurine, and horse figurine heads are four main groups. However, a large part of head of male figurine, and horse figurine heads probably belong to the cavalry.Naked or clothed case, the mold has been using the technique of high-relief depictions of women in Syria and the Palestinian territories, ?Astarte plaques? are called. Astarte is the goddess of love and war mentioned regions.Figurines of Cavalry in Mesopotamia, Syria, Palestine, Cyprus and Southeastern Anatolia regions of the finds is a group of well-known. Late Iron Period (600-330 BC) samples are usually called“Persian riders”. What kind of meaning they carry is not known for certain.