Tarihsel süreç içerisinde Türk mizah basınında siyasi aktörlerin temsili
The historical period in which representing political actors in the Turkish humor press
- Tez No: 294756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
İki bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde gülme eylemi önce bir kavram olarak incelenmiştir. Gülmeyi daha iyi anlayabilmek için, gülme-beden ilişkisi üzerinde durulmuş, gülmenin karşıtı olarak ağlama eylemi kapsamında gülmenin ne olduğu sorusunun cevapları aranmıştır. Ayrıca gülme eylemi, toplumsal tutum içerisinde değerlendirilmiş, gülmenin delilikle ilişkisi ve dinin gülme eylemine karşı tutumu araştırılmıştır. Gülme hakkında geliştirilen üstünlük kuramı, rahatlama kuramı ve uyumsuzluk kuramı gülme eylemi dahilinde incelenmiştir.Gülme eyleminin mizahla olan yakınlığı alt bir başlıkta tartışılmış, daha sonra mizah kelimesinin kökenleri, mizah-gülmece ikiliği, mizah-toplum ilişkisi, mizah-dil ilişkisi üzerinde durulmuştur.Diğer yandan bu tez çalışmasında mizah çeşitleri; nükte, şaka, hiciv ve mizah türleri; fıkra, mizahi şiir, karikatür, komedi ve fıkra hakkında bilgiler verilmiştir. Mizahi bir tür olan karikatür ayrı bir başlık dahilinde incelenmiş, karikatür ve karikatür sözcüğünün kökenleri, karikatür ve resim ikiliği, karikatürün tarihi ve Türkiye'deki karikatür tarihsel bağlam içerisinde ele alınmıştır.İkinci bölümde ise, cumhuriyetin ilanından önceki ve sonraki dönemde mizah basını irdelenmiştir. Ayrıca II. Abdülhamid, Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş gibi önemli siyasi aktörlerin mizah basınındaki temsillerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first section ot the study consisting of two section, laughing action was examined as a concept. In order for laughing to be able to understand better, the interaction of laughing- body was investigated, and in the content of weeping opposite to the laughing , it was aimed to find out answers about What the laughing is. In addition, the action of laughing was assessed in a communal attitude, and the relationship between madness and laughing and the attitude of religion against laughing was investigated.Superiority theory developed about the laughing, the theory of relaxing and disharmony were examined in the context of laughing action.The relationship between laughing action and homour discussed as a subtopic. Then, the origins of humour word and the combination of humour and laughing and the relationship of humour and Society and last the relationship between humour and lanquage have been investigated.On the other hand, the knowledge about the types of humour , the types of epigram,jokes,satire and humour and anectode and humoured poem, caricature,comedy were given in this thesis study.Caricature,humoured type, was examinad under anothet topic.the origins of the words of caricatıre,and the combination of caricature and Picture and the history of caricature and ythe caricature in Turkey were investigated historically.In the second section,The press of Humour before and after proclamation of Republic were investigated. In addition,The representations of important political actors such as Abdulhamit The Second, Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes,Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş were given the place in Humour Press.