Anamur folkloru
Folklore of Anamur
- Tez No: 294769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
Sahil şeridi üzerine kurulmuş, Mersin'e bağlı şirin bir ilçe olan Anamur, zengin kültürel ve folklorik özellikleriyle çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Bir derleme araştırması olan bu çalışmamızın temel konusu, Anamur ve köylerine ait geleneğe bağlı maddi kültür mahsulleridir.Çalışmamız giriş ve beraberinde on bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde, çalışmayla ilgili genel bilgiler verildikten sonra, araştırma alanıyla alakalı bilgilere geçilmektedir. Bu bölümde, Mersin hakkında bilgiler verildikten sonra, Anamur'a genel bir bakış yapılmıştır. Yörenin tarihi, ekonomik ve sosyal yapısı, coğrafi özellikleri, adının kaynağı, sahip olduğu tarihi kalıntılar, mağaralar, mesire yerleri, köyleri, çayları, dereleri hakkında kısaca bilgi verilerek, adlarının nereden geldiğiyle ilgili halk arasında yaygın olan görüşlere yer verilmiştir.Çalışmamızın ilk bölümünde bölgedeki halk anlatmalarını (masal, halk hikâyesi, menkıbe, efsane, fıkra) belirli tasniflerle sıralanmıştır. İkinci kısmında nazım üzerinde durulmuştur. Maniler, ninniler, türküler, ağıtlar tasnif edilerek irdelenmiştir. Bu bölüm içinde yer alan üçüncü başlık olan,?Hem Nazım Hem Nesir Olan Ürünler? bölümünde de, bilmece ve tekerlemeler üzerinde durulmuştur. Son başlıkta da kalıplaşmış ifâdeler olan atasözü, deyim, alkış-kargış, yöresel kullanımlar sıralanmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde hayatın geçiş dönemlerine (doğum, evlenme, ölüm) ait, derlediğimiz gelenek ve görenekler sıralanmıştır. Devam eden bölümlerde ise sırası ile halk yaşantısı, inanışlar, halk hekimliği, halk oyunları, el sanatları, mutfak kültürü, çocuk oyunları ve oyuncakları, Anamurlu ünlülere yer verilmiştir.Çalışmamızın sonuna kaynakça, kaynak şahıslar, resimler ve harita konulmuştur.Aynı kültür değerlerinin varlığını sürdürdüğü coğrafyalarda, teknolojinin dayattığı yeni değerlerin, kültür ögelerini ve gelenekleri kaybettirmesi muhtemeldir. Derlemede ortaya çıkardığımız ortak kültür değerlerinin, çağlar içinde varlığını sürdürerek gelecek nesillere aktarımı sağlaması temennimizdir.
Özet (Çeviri)
Anamur a lovely town of Mersin, has been settled on coast forms the basic of our study with its rich cultural and folkloric features. The basic topic of our collection study is the material culture products of customs of Anamur and its villages.Our study consists of intorduction and 10 parts as well. In the introduction part, after introducing general information it passes to information related to the research field. In this part after informing about Mersin a general glance is done to Anamur. The history of the region, economical and social construction, geographical features, the source of its name, the historical ruins that it has, caves, resorts, villages, streams, brief information about brooks and common beliefs of thieir names among people are mentioned.In the first part of our study people talks (story, folk tales, legend, anecdote) are arranged with particular classification. In second part verse is focused. Quatrain forms, lullabies, songs, laments are studied by classifying. Under the title named ` Hem Nazım Hem Nesir Olan Ürünler? that placed in this part riddles and tongue twisters are studied. In the last title the stereotyped expressions that is proverbs, idioms, laments (alkış-kargış) regional expressions are classified.In the second part of our study, customs related to transition periods of life (birth, wedding and death) are given. In the following parts daily life, beliefs, folk medicine, folk dances, handicrafts, cuisines, children?s games and toys and celebrities of Anamur are mentioned respectively.In the last part of our study, bibliography, reference people, pictures and maps are enclosed.In the lands where common cultural values exist together, the new values which were forced by technology likely to erode the old cultural elements and customs. Our wish is to see the common cultural values ,which are exposed by our study, survive through ages for posterity.