Emergence of transnational social spaces and rethinking citizenship: The case of Jewish Minority in Turkey
Ulusaşırı alanların oluşumu ve vatandaşlıın yeniden düşünülmesi: Türkiye Musevi Cemaati örneği
- Tez No: 294788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUHNAZ YILMAZ ÖZBAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma gelişmekte olan ulusaşırı alanlar litertaürünü, ulusaşırı topluluklar kavramı üzerinden incelemektedir. Bu tez, Türkiye Musevi cemaatinin ve cemaat üyelerinin sahip olduğu ulusaşırı ağlara bağlı olarak ulusaşırı topluluk olarak kabul edilip edilemeyeceğini sorgulamaktadır. Bu çalışma, ulusaşırı toplumlar literatürü bakış açısının Türkiye Musevi cemaati üzerinde uygulanan ilk örneği olarak Türkiye'de dini azınlıklar üzerine yapılan araştırmalara katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu amaca bağlı olarak, Türkiye Musevi cemaatinin bir ulusaşırı topluluk olarak adlandırılabilmesi için Musevilerin Türkiye'ye yerleşimi ve Türkiye'de vatandaşlık kavramının gelişimi tarihsel açıdan incelenmiştir. Buna ek olarak, Türkiye Musevi cemaatinin vatandaşlık anlayışının; geniş toplumun ve Türk devletinin Türkiye'de yaşayan Musevilerle ilgili düşüncelerinin cemaatin ulusaşırı topluluk yapısına olası etkisi araştırılmıştır. Tüm bu etkenlere bağlı olarak, bu tez Türkiye Musevi cemaatinin günümüzde bir ulusaşırı topluluk olarak algılanması ve Türkiye'de yaşayan Musevilerinin vatandaşlık anlayışının bu yapıya bağlı olarak incelenmesi gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents an analysis on transnationalism literature with a focus on the impacts of emerging transnational social spaces. This thesis questions whether the Turkish Jewish community can be perceived as a transnational community due to its transnational ties and networks. Despite various studies available on non-Muslim minorities of Turkey and specifically on the Turkish Jewish community, this study will be the first to analyze the issue from the perspective of transnationalism. The history of Jewish existence in Turkey and the evolution of citizenship concept in the Turkish context will be discussed to define Turkish Jewish community as a transnational community. Additionally, the understanding of Turkish citizenship by the Jewish community, by the majority of the society and by the Turkish state will be a focus of this study in relation to its impacts on the transnational character of the community. In sum, the argument will be made that the Jewish community in Turkey has become a transnational community in the 21st century.