Patentin sağladığı hakkın Rekabet Hukuku çerçevesinde değerlendirilmesi
The evaluation of the patent right within the context of the Competition Law
- Tez No: 294802
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Patent sisteminin temel amacı; bir buluşun tamamen açıklanması karşılığında, buluşçunun sınırlı bir tekel gücü kazanması yoluyla teknolojinin yaratılması ve yayılmasını teşvik etmektir.Patent hukuku ile rekabet hukuku iki noktada çelişebilmektedir. İlki patent hakkının kullanılması ile pazara girişin, önlenmesi veya patent sahibi tarafından kontrol edilmesi, diğeri ise patent lisans sözleşmesi ile lisansiyeye bazı sınırlandırmalar uygulanmasıdır.Patent hukuku, patent hakkı sahibine her ne kadar münhasır bir hak tanıyorsa da bu hak kapsam ve süre açısından sınırlı bir tekel hakkıdır. Patent hakkı sahibinin bazı davranışları, sağlıklı bir rekabet ortamı yaratılması çabalarını sekteye uğratabilmektedir.Zorunlu lisans, sadece patent hukuku ve sadece rekabet hukukuna özgü denetleyici düzenlemelerin yanında, her iki hukuk arasında ortak bir denetleme mekanizması oluşturmaktadır. Zorunlu lisans, patent hakkının kamu yararına aykırı sonuç doğurmasını önlemeye yönelik bir mekanizma olduğu için, rekabete aykırı uygulamaların etkilerinin giderilmesinde ve yeniden rekabet ortamının tesis edilmesinde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the patent system is the encouragement of the creation and propagation of technology by providing a limited monopoly to the inventor in return for the full disclosure of the invention.The patent law and the competition law can contradict in two points. First point is the control or prevention of the entry to the market by the patent owner via the use of the patent right whereas the second point is the limitation of the licensee via patent license agreements.Although the patent law provides an exclusive right to the patentee, this is a limited monopolistic right in terms of the scope and the duration. The acts of the patent owner may at times impair the creation of a reliable competitive environment.Compulsory license creates a common control mechanism between the patent law and the competition law in addition to separate control mechanisms directed to each said law fields. Since the compulsory license is a mechanism aimed to prevent the creation of a result against the public interest by the patent right, it can be used to eliminate the effects of the actions against competition and the reestablishment of the competitive environment.