A Study on the sex pheromone of greater wax math, galleria mellonella
- Tez No: 7045
- Danışmanlar: DOÇ.DR. B. LEMİ TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
büyük mum güvesi, galarya melonella'nin sex feromonu üzerine bir çalışma ÖZER, Mehmet Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. B.Lemi TÜRKER 162 Sayfa, Eylül 1989 ÖZET Bu çalışmada böcek kontrolunda kullanılan kimyasallardan ve ferormonlardan bahsedilip, feromonların tarihi, kullanılması ve önemi vurgulanarak örnekler verilmiştir. Büyük mum güvesi, Salarya melonella 'nın sex feromonlarından birisi olan n-nonanal labaratuvarlarımızda sentezlenip, güveler üzerinde denenerek aktivitesi tespit edilmiştir. Daha sonra, adi geçen maddeyle benzer özellikler gösterebilecek kimyasallar aranmış ve SIMMOL programın yardımı ile tespit edilen maddeler sentezlenip güveler üzerinde denenmiştir. Deneylerin sonunda özellikle metil ve etil oktanatların güveler üzerindeki aktivitelerinin çok - vyüksek olduğu gözlenmiş ve güvelerin populasyon yoğunluklarının kontrolü İçin kullanılabilirlikleri araştırıldıktan sonra patent hakkı için başvurulmuştur. Ayrıca, elde edilen biyolojik ve istatistik sonuçların matematiksel analizi ile, özellikle güvelerin koku algılamaları üzerinde bazı bilinmeyen yönler tartışılmıştır.. * Anahtar Sözcükler : Feromon, Galleria mellonella Anabilim Dalı Kodu: 405.02.01 Organik Kimya - vi -
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE SEX PHEROMONE OF GREATER WAX MOTH, ÖZER, Mehmet Faculty of Arts and Sciences Department of Chemistry, M.S. Thesis Supervisor : Assoc. Prof.Dr. B. Lemi TORKER 162 Pages, September 1989 ABSTRACT In the present work, insect controlling chemicals and pheromones have been mentioned. Special emphasis has been devoted to historical background, importance and usage of pheromones. After synthesizing and testing of n-nonanal which is one of the sex pheromones of greater wax moth, Galleria mellonella, it has been found that, n-nonanal posseses an activity for mating. Then, in order to find out various chemicals that might have the same property as n-nonanal, SIMMOL program has been used and the chemicals (which were the output of the program) have been synthesized and tested as well. After accomplishing the biological studies on - iii -Sallarla »ellonella, by using the certain chemicals, it has been found that especially methyl and ethyl octanoates have the same activity as n-nonanal in the population density control of Sailer!» meilonells. So, we applied for the patent rights of the work. After the mathematical analyses of the biological and statistical results for each chemical, unknown points of odor perception (on which there is still some speculation and theory in the literature) have been discussed. Keywords : Pheromone, Galleria mellonella - iv -