Hz. Peygamber'in Mekke müşrikleri dışındaki Arap kabileleri ile münasebetleri (Medine Dönemi)
The relationships of Prophet with Arap tribes except for Quraysh (Medina Period)
  1. Tez No: 294808
  2. Yazar: MERZUK GRABUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmada Hz. Peygamber'in Müzeyne, Cüheyne, Damra, Müdlic, Gıfâr, Hevâzin, Huzâa, Süleym, Gatafân, Esed, Kudâa, Tayy, Ezd ve Cüzâm kabileleriyle olan dinî, siyasî ve içtimaî ilişkileri incelenmiştir.Giriş kısmında kabile sistemi ve İslâm öncesi dönem Arap sosyal ve siyasî hayatı hakkında temel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde kabilelerin menşeği ve cahiliye dönemindeki soy ve konumları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Hz. Peygamber'in yukarıda saydığımız Mekke müşrikleri haricindeki Arap toplumları olan kabilelerle ilişkilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is an analysis of the religious, political and social relationships between Prophet Muhammad and tribes such as Muzayna, Juhayna, Damra, Mudlij, Gifâr, Havâzin, Huzâa, Sulaym, Gatafân, Asad, Kudâa, Tayy, Azd ve Juzâm.In the introduction is given basic information about tribe system and Arabs? socio-political life during pre-Islamic era. In the first part are analyzed the origin of tribes, their genealogy and locations. While in the second part are placed the relationships between Prophet Muhammad and tribes of Arab society that we mentioned above, excluding mushriks of Maccah.