Rivâyetlerle hicret olayının tahlili
The analysis of the migration with the reports
- Tez No: 330890
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Hz.Peygamber(s.a.s.) ve O?na inananlar, Mekke?de kendilerine yapılan zulüm arttıkça yeni bir yurt arayışına girmişlerdi. Birkaç hicret girişiminde bulunmuşlarsa da, bunlarda tam bir başarı sağlanamamıştı. Konumu itibariyle elverişli olduğu düşünüldüğünden hicret, sonunda Medine?ye yapılmıştır. Tezimizin birinci bölümünde ?hicret? kavramı ve hicrete neden olan sebepler incelenmiştir. Tezimizin ikinci bölümü ise İslâm tarihi kaynaklarında sıkça yer alan, hicret yolculuğu esnasında meydana geldiği rivâyet edilen mucizeler ile ilgilidir. Zikredilen bu mucizevî olayların İslâm tarihi ve hadis kaynaklarında nasıl geçtiğini ayrıntılarıyla incelenmiştir. Hicret yolculuğu esnasında olduğu zikredilen bu mucizevî olaylar şunlardır: Hz. Peygamber(s.a.s)?in Mekke?den ayrılırken yatağına Hz. Ali?yi bırakması ve evinden Yâsîn Sûresi?nin 1-9.âyetlerini okuyarak eline aldığı bir avuç toprağı inanmayanların üzerine saçması ve bunun sonucunda inanmayanların gözlerinin görmez olması ve Hz. Peygamber(s.a.s)?in onların arasından geçip gitmesi; Sevr mağarasında Hz. Ebû Bekir?in ayağını yılanın ısırması ve Hz. Peygamber(s.a.s)?in ısırılan yere tükürüğünü sürmesi ve ısırılan yerdeki ağrının dinmesi; Sevr mağarasının ağzına bir çift güvercinin yuva yapması ve bir örümceğin ağ germesi; sütsüz keçinin süt verdiğini gören çobanın Müslüman oluşu; Ümmü Ma?bed?in çadırında sütsüz koyunun süt vermesi; Sürakâ?nın Peygamberimizi ve Hz. Ebû Bekir?i takip edişi ve atının ayağının defalarca kuma saplanıp sürçmesi.İkinci bölümün devamında Küba?ya varış, Küba Mescidi?nin inşa edilmesi ve Medine?ye varışta yaşanan coşkulu anlar anlatılmıştır. Ayrıca hicret yolculuğunda meydana gelen bir takım olaylar dışında, hicret olayıyla ilgili diğer rivâyetlere de yer verilmiştir. Bu rivâyetler, genel olarak hicretin fıkhî yönüyle ilgili rivâyetler, hicrette niyetin önemiyle ilgili rivâyetler ve hicretin faziletiyle ilgili rivâyetlerdir. Üçüncü bölümde ise İslâm tarihinde önemli bir yeri olan hicret olayının dînî/fıkhî, siyasî, sosyal ve ahlâkî sonuçları ile ilgilidir. Hicret olayı ile İslâmtarihinde yeni bir çığır açılmış ve Mekke?li müşriklerin baskı, eziyet ve işkencelerine maruz kalan Müslümanlar, hicret sayesinde güvenli bir ortama ulaşmışlar, güçlenmişler ve Hz. Peygamberin önderliğinde bir devlete kavuşup kendi varlıklarını kabul ettirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
When the persecution increases to Hz.Muhammed(Prophet) and people who believe in Him in Mecca, they sought a new homeland. They have been few attempts to emigrate but they couldn?t provide a complete success. The migration was made to Medine at the end because of being a convenient location.In first section of our thesis, the concept of“migration”and the causes behind migration were examined. The second part of our thesis is deal with the miracles that occurred during the travel of the migration which are often narrated on Islamic sources. It has been examined in detail that the miraculous events which are referredin sources were how mentioned in the Islamic history and hadith sources. These miraculous events which wewe occured during the migration travel are referred to as: Hz.Muhammed(Prophet)?s leaving Hz. Ali to his bed when he have been leaving from Mecca and Hz.Muhammed(Prophet)?s sowing a handful soil, to unbelieving people when leaving His home by reading Surah Ya Sin 1-9 and as a result these unbelieving people?s eyes became to not see and Hz.Muhammed(Prophet)'s went through among them; biting Hz.Abu Bakr's foot by a snake at Sevres Cave and Hz.Muhammed(Prophet)'s rubbing saliva to the bitten part and quieting the pain where was bitten; a couple of pigeon?s making nest and spider?s stretching to the mouth of the cave; being Muslim of a shepherd who had saw the milkless goat gave milk; the sheep?s giving milk at the Ummu Ma'bed?s tent; Sürakâ?s following Hz.Muhammed(Prophet) and Hz.Abu Bakr and the feet of his horse?s getting stuck in the sand and slipping at several times.In the contination of second section, arrival of Kuba, the construction of the Kuba mosque and enthusiastic moments in arrival of Medine are explained. Also, other reports about the migration, expect of the reports of some events during the migration, are given too. These reports are; in general, the reports of the migration220about fiqh aspects, the reports about importance of the purpose in the migration and the reports about virtues of the migration. The third section of the thesis is deal with religious, political, social and moral results of the migration which is taken an importance place in İslâmic history. With the migration event has been opened a new era in İslâmic history and muslims who had been exposed to the repression, grind and torture by idolaters who are from Mekke, have reached a safe environment, have strengthened and have had a government with leadership Hz. Muhammed(prophet) by the migration, so muslims imposed their own existence