Müreksitin (Amonyum purpurat) ve kadmiyum, çinko komplekslerinin polarografik davranışlarının incelenmesi
The Investigation of polarographic behaviour of murexide (ammonium purpurate) and it's Cd(II) and Zn(II) complexes
  1. Tez No: 29482
  2. Yazar: VURAL BÜTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Metalokromik indikatör olarak bilinen müreksitin (amonyum purpurat) elektrot reaksiyonu; Britton-Robinson, (pH: 2,0-12,0), asetat (pH: 3,6-5,6) ve fosfat (pH: 6,0- 8,0) tamponlarında Doğru Akım Polarografisi (DCP), Diferansiyel Puis Polarografisi (DPP), Kare Dalga Voltametrisi (SWV) ve Dönüşümlü Voltametri (CV) teknikleri kul lanılarak incelendi. Doğru Akım Polarografisi (DCP) ile Britton-Robinson tamponunda (pH: 2,0- 12,0) müreksitin tipik S şeklinde bir tane indirgenme dalgası verdiği ve çalışılan tüm pH bölgelerinde artık akım ve limit akımın potansiyel eksenine paralellik gösterdiği gözlenmiştir. DCP ile müreksitin indirgenme reaksiyonunda yer alan elektron ve pro ton sayıları; pH10,0 durumunda 2H+ katılımıyla gerçekleştiği tespit edilmiştir. Diferansiyel Puis Polarografisiyle (DPP) müreksitin pKa değerleri 7,29 ve 10,21 olarak belirlenmiştir. Kare Dalga Voltametrisi (SWV) ile elde edilen voltamog ramlarda iki pik gözlenmiştir. Gözlenen piklerden sonuncusu DCP ve DPP de gözlenen indirgenme reaksiyonuna aittir. Son pike ait proton sayıları pH7'de 1 H+ olarak belirlenmiştir. Voltametrik pKa değerleri 6,80 ve 1 1,0 olarak tespit edilmiştir. Dönüşümlü Voltametri (CV) tekniği ile müreksitin elektrot reaksiyonunun ter sinir olduğu sonucuna varılmıştır. Müreksitin elektrot reaksiyonu aşağıdaki denklemle verilmiştir. Purpurat DibarbiturilaminMüreksit-kadmiyum ve müreksit-çinko komplekslerinin asetat (pH: 3,6-5,6) ve fosfat (pH: 6,0-8,0) tamponlarında Diferansiyel Puis Polarografisi (DPP) ve Kare Dalga Voltametrisi (SWV) teknikleri kullanılarak kompleks oluşum sabitlerinin pH ile değişimine bakılmıştır. Müreksit-kadmiyum kompleksinin kompleks oluşum sabitlerinin pH arttıkça asetat ve fosfat tamponunda (pH: 3,6-8,0) logaritmik olarak doğrusal bir artış göster diği belirlenmiştir. Dönüşümlü Voltametri (CV) tekniği ile müreksit-kadmiyum kom pleksinin elektrot reaksiyonu tersinir olarak dibarbiturilamin -kadmiyum kompleksi oluşumuyla sonuçlanmaktadır. Müreksit-çinko kompleksinin kompleks oluşum sabiti asetat tamponunda lo garitmik olarak doğrusal bir artış gösterirken fosfat tamponunda fazla bir değişim göstermemektedir. Müreksit-çinko kompleksinin elektrot reaksiyonu tersinir olup di- barbiturilamin-çinko kompleksi oluşumuyla sonuçlanmaktadır. Müreksit-metal komplekslerinin kompleks oluşum reaksiyonları ve elektrot reaksiyonları aşağıdaki denklemlerle verilmiştir. -- +M * "~ Purpurat Müreksit-metal kompleksi Müreksit-metal kompleksi Dibarbiturilamin-metal kompleksi
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY The electrode reaction of murexide (ammonium purpurate) known as a me- talochromic indicator has been investigated in Britton-Robinson (pH: 2.0-12.0), ace tate (pH: 3.6-5.6) and phosphate (pH: 6.0-8.0) buffers using Direct Current Polarog- raphy (DCP), Differantial Pulse Polarography (DPP), Square Wave Voltammetry (SWV) and Cyclic Voltammetry (CV) techniques. By using Direct Current Polarography (DCP), it was observed that, in the Brit ton-Robinson buffer (pH: 2.0-12.0), murexide gave a characteristic S-shaped reduc tion wave and in the working ranges of pH, residual and limiting currents were paral lel to the voltage axis. The numbers of electrons and protons involved in the reduction reactions of murexide were determined as the followings: pH10.5 2e“. 2H+. The pKa values of murexide deter mined by DCP were found to be 7.16 and 10.41. In the Polarograms obtained by Differantial Pulse Polarography a peak was shown. It was indicated that the proton involvement in the electrode reaction was pH dependent. The numbers of protons at pH10.0 were 2H+, 1 H+ and 2H+ respectively. The pKa values of murexide determined by DPP were 7.29 and 10.21. Two peaks occured in the voltamograms obtained by Square Wave Voltam metry (SWV). The second peak was due to the reduction reaction observed by DCP and DPP. The proton numbers of the second peak were 2H+ and 1 H+ at pH7.0 respectively. pKa values of murexide were determined as 6.8 and 11.0 by SWV. It was concluded that the electrode reaction of murexide was reversible as ob tained by using Cyclic Voltammetry technique (CV). The electrode reaction of murexi de may be given as the following: o o' (-) Purpurate Dibarbiturylamine79 The variations in the complex formation constants of Zn (II) and Cd (II) com plexes of murexide in acetate buffer (pH: 3.6-5.6) and Phosphate buffer (pH: 6.0-8.0) at different pH's were investigated by DPP and SWV. The formation constant of the Cd (11) complex of murexide (log Kt) linearly increased with increasing of pH from 3.6 up to 8.0. Cyclic Voltammetry technique showed that the electrode reaction of murexi de Cd (II) complex resulted in the formation of dibarbiturylamine-Cd (II) complexes reversibly. The formation constant of the Zn (II) complex of murexide (log Kf) showed a linear increase in the acetate buffer while there was not any significant change in the phosphate buffer. The electrode reaction of the Zn (II) complex was found to be rever sible and resulted in the formation of dibarbiturylamine-Zn (II) complex. The complexation and electrode reactions of murexide-metal complexes were given as below: K^H==0~ +M x s Purpurate Murexide-metal complex ”)^a +2e- + 2H+ -» Murexide-metal complex Dibarbiturylamine-metal complex