Bazı eser elementlerin katı-faz ekstraksiyonu ile zenginleştirilmesi ve AAS ile tayini
Preconcentration of some trace elements by solid phase extraction and AAS determination
- Tez No: 322746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURALİ MENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, katı faz ekstraksiyon yöntemi ile zenginleştirildikten sonra gıda ve su örneklerinde bakır, kurşun, kadmiyum ve nikel tayinleri alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile yapıldı. Katı faz olarak Sepabid SP-207 reçinesi, ligant olarak da sodyumdietilditiyokarbamat kullanıldı. Analit iyonlarının kantitatif geri kazanımlarına pH, örnek hacmi, elüent cinsi gibi parametrelerin etkisi araştırıldı. Bazı alkali, toprak alkali ve geçiş metallerinin etkisi de araştırıldı. Analit iyonlarının geri kazanım değerleri %95'in üzerinde ve standart sapma da %10'un altında bulundu. Zenginleştirme faktörü 33 olarak bulundu. Tayin edilen iyonların gözlenebilme sınırları (k=3, N=21) 0,18 µg/L (Cu), 0,55 µg/L (Pb), 0,17 µg/L (Cd) ve 1,67 µg/L (Ni) bulundu. Yöntemin doğruluğu sertifikalı referans maddeler ile sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, copper, lead, cadmium and nickel were determined in food and water samples after solid phase extraction procedure using flame atomic absorption spectrometry. Sodyumdiethyldithiocarbamat as ligand and Sepabeads SP-207 resin as adsorbent were used. The analytical parametre including pH, sample volume, eluent types etc. were investigated for the quantitative recoveries of analyte ions. The influences of the some alkali, alkali eart and transition metal ions as concomitant were investigated. The recovery values for analyte ions were higher than 95%. The relative standard deviation was found to be lower than 10%. The preconcentration factor was 33. The detection limits of the investigated elements (k=3, N=21) were 0,18 µg/L (Cu), 0,55 µg/L (Pb), 0,17 µg/L (Cd) and 1,67 µg/L (Ni). The accuracy of the method was confirmed with certified reference material.