Bazı 1-metil-3-alkil(aril)-4-(3,4-dimetoksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1h-1,2,4-triazol-5-on bileşiklerinin sentezi,yapılarının aydınlatılması ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis,structure work and study of antioxidant properties of some 1-metyl-3-alkyl(aryl)-4-(3,4-dimethoxybenzylidenamino)-4,5-dihydro-1h-1,2,4-triazol-5-onecompounds
- Tez No: 294885
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada öncelikle çalışma için gerekli olan 6 adet 3-alkil(aril)-4-(3-metoksi-4-hidroksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği sentezlenmiştir. Sonra bu bileşiklerin N- ve O-metillendirme reaksiyonları incelenmiş ve 6 adet 1-metil-3-alkil(aril)-4-(3,4-dimetoksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği elde edilmiştir. Sentezlenen 3'ü literatürde kayıtlı olan ancak bu çalışmada farklı yöntemle sentezlenen 6 bileşiğin yapısı IR,'H-NMR ve UV spektrum verileri kullanılarak aydınlatılmıştır. Çalışmanın ikinci orjinal bölümünde ise 6 bileşiğin üç farklı yöntemle invitro antioksidan aktivitelerinin incelemesi yapılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly six 3-alkyl(aryl)-4-(3-methoxy-4-hydroxybenzylidenamino compounds requırıng for this study were synthesized.Then, N- and O-methylatıon reactıons were investigated and six novel 1-methyl-3-alkyl(aryl)-4-(3,4-dimethoxybenzylidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were obtained.IN order to identify the six compounds in the study, spestroscopic methods including IR, 'H-NMR and UV were used.Finally, antioxidant properties of the synthesized six compounds were investigated and obtained results were discussed.