Bazı yeni 4-(4-fenilasetoksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1h-1,2,4-triazol-5-on türevlerinin sentezi, antioksidan ve asitlik özelliklerinin incelenmesi
Investigated of synthesized, antioxidant and acidity properties of derivatives of some novel 4-(4-phenylacetoxybenzylidenamino)-4,5-dihydro-1h-1,2,4-triazol-5-one
- Tez No: 294886
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR YÜKSEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, öncelikle çalışma için gerekli olan 9 adet 3-alkil(aril)-4-amino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği sentezlenmiştir. Sonra bu bileşiklerin 4-hidroksibenzaldehidin fenilasetil klorür ile muamelesinden elde edilen 4-formilfenil fenilasetat (4-fenilasetoksibenzaldehid) ile reaksiyonları incelenerek 9 adet yeni 3-alkil(aril)-4-(4-fenilasetoksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği elde edilmiştir. Sentezlenen yeni bileşiklerin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV spektrum verileri kullanılarak aydınlatılmıştır.Çalışmanın orijinal bölümünde, ikinci olarak sentezlenen 9 yeni 3-alkil(aril)-4-(4-fenilasetoksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiğinin beş farklı susuz çözücüde (izopropil alkol, tert-butil alkol, aseton, dimetil sulfoksit ve N,N-dimetilformamid) TBAH ile potansiyometrik olarak titrasyonları yapılmış ve yarı-nötralizasyon metodu ile her bir çözücüdeki HNP ve pKa değerleri bulunmuştur.Çalışmada son olarak, sentezlenen yeni bileşiklerin antioksidan özellikleri incelenmiş ve bulunan sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly nine 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds requiring for this study were synthesized. Then, the reaction of these compounds with 4-formylphenyl acetate (4-phenylacetoxybenzaldehyde) which were obtained the reaction of 4-hydroxybenzaldehyde with phenylacetyl chloride, were investigated and nine novel 3-alkyl(aryl)-4-(4-phenylacetoxybenzylidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were obtained. In order to identify the nine new compounds synthesized in the study, spestroscopic methods including IR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV were used.The second original part of this study, synthesized nine new -alkyl(aryl)-4-(4-phenylacetoxybenzylidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were titrated petentiometrically with TBAH in five non-aqueous solvents and HNP and pKa values were determined by main of half neutralization method.Finally, antioxidant properties of synthesized new compounds were investigated and conclusions obtained were discussed.