P-aminobenzoik asit türevlerinin komplekslerinin sentezi ve özellikleri
Synthesis and properties of complexes of derivatives of p-aminobenzoic acid
  1. Tez No: 294887
  2. Yazar: ÖZGÜR AYBİRDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACALİ NECEFOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada Cu(II), Co(II), Ni(II), Mn(II), Zn(II) ve Cd(II) metallerinin p-aminobenzoik asit türevi olan p-metilaminobenzoik asit (MABA), p-dimetilaminobenzoik asit (DMABA), p-dietilaminobenzoik asit (DEABA) ve biyolojik öneme sahip nikotinamid (NA) ve türevleri (dietilnikotinamid (DENA) ve izonikotinamid (İNA)) ile 28 adet yeni karışık ligand kompleksleri sentezlendi:[Cu2(DMAB)4(İNA)2] (1), [Co(DMAB)2(İNA)(H2O)2] (2), [Ni(DMAB)2(İNA)(H2O)2] (3), [Zn(DMAB)2(İNA)(H2O)2] (4), [Mn(DMAB)2(İNA)(H2O)2] (5), [Cd(DMAB)2(İNA)(H2O)2] (6), [Ni(DMAB)2(DENA)2(H2O)2] (7), [Co(DMAB)2(DENA)2(H2O)2] (8), [Zn2(DMAB)4(DENA)2] (9), [Cu2(DEAB)4(H2O)2] (10), [Ni(DEAB)2(H2O)3].2H2O (11), [Co(DEAB)2(H2O)3].2H2O (12), [Mn(DEAB)2(H2O)3].2H2O (13), [Zn2(DEAB)4] (14), [Zn2(DEAB)4(DENA)2] (15), [Co2(DEAB)4(DENA)2] (16), [Ni(DEAB)2(DENA).H2O] (17), [Co(DEAB)2(NA)2] (18), [Ni(DEAB)2(NA)2] (19), [Zn2(MAB)4(DENA)2].2H2O (20), [Ni(MAB)2(NA)2(H2O)2] (21), [Zn(MAB)2(NA)2] (22), [Cu(MAB)2(NA)2.H2O] (23), [Co(MAB)2(NA)2(H2O)2].2H2O (24), [Zn(MAB)2(İNA)2].H2O (25), [Co(MAB)2(İNA)(H2O)2] (26), [Zn2(MAB)4(H2O)2] (27), [Cu2(MAB)4(H2O)2] (28)Komplekslerin yapıları elementel analiz, kütle spektrometrisi, IR, UV, 1H-NMR, 13C-NMR ve ESR spektroskopi verileri ile karakterize edilmiştir. X-Ray analizi ile on iki adet kompleksin kristal ve moleküler yapısı aydınlatılmıştır. Neticede 1, 9, 10, 20, 27 ve 28 nolu komplekslerin kare piramidal, 14, 16 ve 22 nolu komplekslerin tetrahedral, diğer komplekslerin ise oktahedral geometriye sahip oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the 28 new mixed complexes of Cu(II), Co(II), Ni(II), Mn(II), Zn(II) and Cd(II) with p-methylaminobenzoic acid (MABA), p-dimethylaminobenzoic acid (DMABA), p-diethylaminobenzoic acid (DEABA) which are derivatives of p-aminobenzoic acid, and with biologically active nicotinamide and derivatives of nicotinamide (diethylnicotinamide (DENA) and isonicotinamide (INA)) have been synthesized:[Cu2(DMAB)4(INA)2] (1), [Co(DMAB)2(INA)(H2O)2] (2), [Ni(DMAB)2(INA)(H2O)2] (3), [Zn(DMAB)2(INA)(H2O)2] (4), [Mn(DMAB)2(INA)(H2O)2] (5), [Cd(DMAB)2(INA)(H2O)2] (6), [Ni(DMAB)2(DENA)2(H2O)2] (7), [Co(DMAB)2(DENA)2(H2O)2] (8), [Zn2(DMAB)4(DENA)2] (9), [Cu2(DEAB)4(H2O)2] (10), [Ni(DEAB)2(H2O)3].2H2O (11), [Co(DEAB)2(H2O)3].2H2O (12), [Mn(DEAB)2(H2O)3].2H2O (13), [Zn2(DEAB)4] (14), [Zn2(DEAB)4(DENA)2] (15), [Co2(DEAB)4(DENA)2] (16), [Ni(DEAB)2(DENA).H2O] (17), [Co(DEAB)2(NA)2] (18), [Ni(DEAB)2(NA)2] (19), [Zn2(MAB)4(DENA)2].2H2O (20), [Ni(MAB)2(NA)2(H2O)2] (21), [Zn(MAB)2(NA)2] (22), [Cu(MAB)2(NA)2.H2O] (23), [Co(MAB)2(NA)2(H2O)2].2H2O (24), [Zn(MAB)2(INA)2].H2O (25), [Co(MAB)2(INA)(H2O)2] (26), [Zn2(MAB)4(H2O)2] (27), [Cu2(MAB)4(H2O)2] (28)The complexes were characterized by elemental analysis, mass spectrometry, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-vis, ESR spectroscopy, thermogravimetry measurements. Crystal and molecular structures of twelve compexes were determined by X-ray analysis. Concequently, it has been determined that complexes 1, 9, 10, 20, 27 and 28 have square-pyramidal, complexes 14, 16 and 22 have tetrahedral, and the others complexes have octahedral geometries.