Bazı yeni optikçe aktif Schiff bazlarının sentezi
Synthesis of some novel optically active Schiff?s bases
- Tez No: 294898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIVILCIM ŞENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak, 5,5?-metilen-bis-salisilaldehit bileşiği, literatüre göre salisilaldehit ile trioksanın uygun ortamda reaksiyonundan elde edilmiştir. 5,5?-metilen-bis-salisilaldehitin yapısı 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR ı alınıp, X-ışınları analizi ile tam olarak aydınlatılmıştır. Çalışmanın diğer basamağında ise 5,5?-metilen-bis-salisilaldehit ile 4 kiral optikçe aktif bileşiğin (4-metoksi-?-metilbenzilamin, 3,3-dimetil-2-bütilamin, ?-metilbenzil amin, ve cis-mirtanilamin) reaksiyonlarından yine optikçe aktif 4 yeni schiff bazı (5,5?-metilen-bis-salisiliden-4-metoksi-?-metilbenzilamin, 5,5?-metilen-bis-salisiliden-3,3-dimetil-2-bütilamin, 5,5?-metilen-bis-salisiliden-?-metilbenzilamin, 5,5?-metilen-bis-salisiliden-cis-mirtanilamin)sentezlenmiş ve FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektrumları kullanılarak yapıları aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first the 5,5?-methylene-bis-salicylaldehyde compound has been synthesized by the reaction of salicylaldehyde with trioxane under proper conditions according to the literature. The structure of 5,5?-methylene-bis-salicylaldehyde has been completely enlightened by 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR and X- ray analysis. In the next stage of the study, 4 optically active new Schiff bases (5,5?-methylene-bis-salicylidene-4-methoxy-?-methylbenzylamine, 5,5?-methylene-bis-salicylidene-3,3-dimethyl-2-butylamine, 5,5?-methylene-bis-salicylidene-?-methylbenzylamine, 5,5?-methylene-bis-salicylidene-cis-myrtanylamine) have been synthesized from the reaction of 4 optically active (4-methoxy-?-methylbenzylamine, 3,3-dimethyl-2-butylamine, ?-methylbenzylamine, cis-myrtanylamine) and 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR spectrum of these compounds have been collected and interpreted.