Aynı anda gerçekleştirilen tersinir katılmalı-ayrışmalı zincir transfer ve halka-açılması polimerizasyonu ile blok-graft kopolimer sentezi ve karakterizasyonu
Performed at the same time Synthesis and characterization of block-graft copolymer with reversible addition?fragmentation chain transfer and ring-opening polymerization
- Tez No: 294907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada yeni bir tersinir katılmalı/ayrışmalı zincir transfer (RAFT) başlatıcısı kullanılarak aynı anda ?-kaprilolakton (CL) halka-açılma polimerizasyonu (ROP) ve n-butilmetakrilat (nBMA) RAFT polimerizasyonu tek basamakta gerçekleştirilerek blok-graft kopolimer sentezi yapıldı. Bu amaçla poliepiklorhidrin (poli-EPCH) ile potasyum etil ksantogenat reaksiyona sokularak yeni bir RAFT-ROP ajanı sentezlendi. Elde edilen bu RAFT-ROP ajanı kullanılarak poli (CL-b-EPCH-g-nBMA-b-CL) blok-graft kopolimerler çeşitli parametreler (başlatıcı ve monomer miktarı, polimerizasyon zamanı) değiştirilerek sentezlendi. Bu parametrelerin sentez üzerine etkileri ayrıca araştırıldı. Reaksiyon şartlarının molekül ağırlığına ve polidispersiteye olan etkisi de aynı zamanda incelendi. Blok-graft kopolimerlerin blok uzunlukları 1H-NMR yardımıyla hesaplandı. Sentezlenen blok-graft kopolimerlerin blok uzunlukları monomer ve başlatıcı konsantrasyonlarının değiştirilmesiyle ayarlanabilmektedir. Blok-graft kopolimerler GPC, 1H-NMR, DSC, FT-IR, TGA ve ? [çözücü (THF-mL)/ çöktürücü (petrol eteri-mL)] teknikleri kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, one-step synthesis of block-graft copolymer was carried out via reversible addition?fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization of n-butylmethacrylate (nBMA) and ring-opening polymerization (ROP) of ?-caprolacton (CL) using a novel RAFT initiator. A novel RAFT-ROP agent was synthesized by the reaction of potassium ethyl xanthogenate and polyepicholorhydrin (poly-EPCH). By using synthesized RAFT-ROP agent, poly (CL-b-EPCH-g-nBMA-b-CL) block-graft copolymers were synthesized by changing some polymerization conditions such as monomer/initiator concentration, polymerization time. The effect of the reactions conditions on the parameters was also investigated. The effect of the reactions conditions on the polydispersity and molecular weights was also investigated. The block lengths of the block-graft copolymers were calculated by using 1H-NMR spectrum. The block length could be adjusted by varying the monomer and initiator concentrations. Block-graft copolymers was characterized GPC, 1H-NMR, FT-IR, DSC, TGA and ? [solvent (THF-mL)/non-solvent (petroleum ether-mL)].