Sulu asetikoksit çözeltilerinden asetik asidin, dimetil metilmalonat, 1-hekzanol ve 4-heptanon ile ekstraksiyonunda üçlü karışımların sıvı-sıvı dengelerinin incelenmesi
- Tez No: 29492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY TORUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada, asetik asit+su+dietil met i İmal onat, asetik asit+su +l-hekzanol ve asetik asit+su+4-heptanon sistemlerinin üçlü sıvı-sıvı denge durumları incelendi. Herbir sistem (karışım) için, çözünürlük (denge) eğrileri 21, 25 ve 35°C'lerde volurnetrik metodla deneysel olarak tayin edildi. 21 ve 25°C'de fazların denge bileşimlerinin mik tarları yine titrasyon metodu ile tayin edildi. Bu veriler daha önce çizilen çözünürlük eğrisi üzerinde işaretlendi. Bachman, Othmer, Hand ve Selectivity metodlarıyla deneysel denge verilerinin uygunluğu araştırıldı. Asetik asidin fazlar arasındaki dağılma oranı hesaplana rak dağılma katsayısı alfa (a) tayin edildi. Ekstrakt fazdaki asetik asidin mol fraksiyonu, raf inat fazdaki asetik asidin mol fraksiyonuna karşı grafiğe geçirilerek 21 ve 25 °C de dağılma eğrileri çizildi. Bu eğrilerden, çözünürlük eğrilerinin tepe noktaları ve bileşimleri bulundu. Tepe noktaları ayrıca Bachman, Othmer, Hand ve Selectivity eşitlikleri kullanılarak iterasyon meto du ile hesaplandı. Deneysel ve teorik verilerden elde edilen sonuçlar, asetik asidin sulu çözeltilerinden ekstraksiyonu için, dietil metilrna.lonat, 1-hek- zanol ve 4-heptanon çözücülerinin kullanılabileceğini göstermiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the ternary liquid- liquid equilibria of acetic acid+water+diethyl methylmalonate, acetic acid+water+1-hexanol and acetic acid+water+4-heptanone systems have been investigated. Binodal curves or each system at 21, 25 and 35°C were experimental determinated by volumetric method. The equilibrium composition of phases at 21 and 25*C were calculated by volumetric method as well. Tie-lines were plotted on the binodal curves obtained by using these data. Suitability of the experimental data to Bachman, Othmer, Hand and Selectivity Methods was investigated. The distribution coefficient, a, was determinated by calculated the distribution ratio of acetic acid between phases. The mole fractions of acetic acid in extracted phases were plotted against those in refined phases and the compositions of the plait points of binodal curves were obtained. The plait points of binodal curves were also calculated theoretically by iteration methods using Bachman, Othmer, Hand and Selectivity equations. The results based on the theoretical and experimental data, diethyl methylmalonate, 1-hexanol and 4-heptanone can be employed used to extract acetic acid from its aqueous solutions. VII