Bazı yeni kiral Schiff bazların 1H ve 13C-NMR spektrumlarının teorik olarak incelenmesi
Some new chiral Schiff base 1H and 13C-NMR spectra experimental values are compared with theoretical values
- Tez No: 294913
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada bazı yeni kiral schiff bazların 1H ve 13C-NMR spektrumlarının deneysel olarak bulunan değerleri teorik değerleri ile karşılaştırılmıştır. Bu bileşiklerin 1H NMR ve 13C NMR'ı deneysel olarak başka bir çalışmada elde edilmiştir. Teorik verilere Gaussian 03W paket programı kullanıldı. Bu program yardımıyla 5,5?-Metilen-bis-salisilaldehit, 5,5'-Metilen-bis-salisilaldehit ve 4-metoksi ? -benzil aminden elde edilen Schiff bazı, 5,5?-Metilen-bis-salisilaldehit ve 3,3- dimetil-2- bütilaminden hazırlanan Schiff bazı için teorik verileri ayrı ayrı hesaplandı. Deneysel olarak bulunan 1H ve 13C-NMR değerlerinin 1H NMR ve 13C NMR teorik tayini Gaussian G03 paket programı kullanılarak GIAO metodu ile B3LYP seviyelerinde teorik olarak hesaplandı. Hesaplamalarda TMS (Tetrametilsilan) referans alındı. Elde edilen sonuçlar ile deneysel sonuçların tutarlı olduğu yapılan deneylerin teorik verilere yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work some new chiral Schiff base 1H and 13C-NMR spectra experimental values are compared with theoretical values. 1H NMR and 13C NMR of these compounds experimentally referenced from another study. For the theoretical values Gaussian 03W packet program were used. With the help of this program, theoretical values for Schiff base derived from 5.5'-methylene-bis-salisilaldehit, 5.5'-methylene-bis-salisilaldehit and 4-methoxy-benzyl amine and Schiff base derived from 5.5'-methylene-bis-salisilaldehit and 3,3-dimethyl-2-butyl amine calculated separately. By using Gaussian G03 packet program with GIAO method, we calculated the theoretical values in B3LYP levels for experimental values for 1H NMR and 13C NMR and theoretical values of 1H NMR and 13C NMR. In calculations TMS (Tetramethylsilan) taken as a reference. Obtained results showed that experimental and theoretical values are very close to each other.