Kars platosu odonata (Insecta) faunasının belirlenmesi
Determination of Kars plateau odonata (Insecta) fauna
  1. Tez No: 294914
  2. Yazar: ADEM İSKENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ KIRPIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışma Kars platosunun odonata faunasının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır.Bu çalışmada, Kars merkez ve ilçelerinden Haziran 2005 Ağustos 2009 tarihleri arasında çeşitli su birikintileri, sazlıklar ve çeşitli alanlarda yaşayan 156 adet Odonata örneği toplanmıştır.Değerlendirmeler sonucu, 5 familya ve bu familyalara ait 7 cinsten 13 tür tespit edilmiştir. Bu türler; Calopteryx splendens, Lestes sponsa, Lestes barbarus, Enallagma cyathigerum, Aeshna affinis, Aeshna juncea, Libellula depressa, Libellula quadrimaculata, Leucorrhinia pectoralis, Sympetrum pedemontanum, Sympetrum sanguineum, Sympetrum flaveolum, Sympetrum striolatum' dir.Toplanan bu örneklerin alt takım, familya, cins ve tür tanı anahtarları yapılmıştır. Tespit edilen bu türlerin ayırt edici taksonomik özellikleri tanımlanmıştır.Kars platosunda toplanan bu türler önceden tespit edilmiş türlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine odonata fauna of Kars Plateau.In this study, 156 Odonata were sampled from puddles, reed beds and several places in Kars and its districts from June 2005 to August 2009.As a result, 13 species from 7 genera from 5 families were identifired. These species are; Calopteryx splendens, Lestes sponsa, Lestes barbarus, Enallagma cyathigerum, Aeshna affinis, Aeshna juncea, Libellula depressa, Libellula quadrimaculata, Leucorrhinia pectoralis, Sympetrum pedemontanum, Sympetrum sanguineum, Sympetrum flaveolum, Sympetrum striolatum.Identification keys were prepared for these species on the level of suborder, family, genus and species. Descriptive characteristics were determined for identified species.These samples that have been collected from Kars Plateau were recorded in the area before.