Çıldır Gölü suyunda, dip sedimentinde ve buradan çıkarılan midyelerde (Anadonta cynea Linnaeus,1758) bazı ağır metallerin derişim düzeylerinin araştırılması
Ar water of Çildir Lake, bottom sediment where was revealed the mussels (Anadonta cynea Linnaeus,1758) concentration levels of some heavy metals researching
  1. Tez No: 294935
  2. Yazar: BİLAL BURAK BALTACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Çıldır Gölü'nden çıkartılan tatlı su midyeleri (Anodonta cynea L.) ile bu gölden alınan su ve dip sediment örneklerindeki ağır metallerin birikim düzeyleri saptandı. Tatlı su midyelerinin kas dokuları, dip sedimenti ve suda, demir (Fe), bakır (Cu), çinko (Zn), mangan (Mn), kadmiyum (Cd) ve kurşun (Pb) metallerinin birikim düzeyleri araştırıldı.Örnekler 2009 yılının Nisan, Haziran ve Eylül aylarında toplanıp Optical Emission Spectrometer (ICP) ile analiz edildi.Bulgularımıza göre, midyelerin kas dokusunda, suda ve sedimentte ağır metallerin derişim düzeyine göre sıralaması, kas dokusunda Mn>Fe>Zn>Pb>Cu>Cd, suda Mn>Fe>Zn>Pb>Cu>Cd sedimentte, Fe>Mn>Zn>Pb>Cu>Cd şeklinde saptanmıştır. Metal derişimine göre incelenen örneklerin ağır metal sıralaması sediment>kas>su şeklinde saptandı. Böylece incelenen metallerin en düşük derişim düzeyleri; suda en yüksek konsantrasyonları da sedimentte saptandı.Elde edilen sonuçlar, ulusal ve uluslararası kuruluşlarca belirlenen ağır metallerin birikim dizeyleri ile karşılaştırıldı ve incelenen metallerin düzeylerinin çevre ve halk sağlığı yönünden herhangi bir risk oluşturmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this research, it were determined, accumulation levels in heavy metals in water and bottom sediment examples from collected freshwater mussel the Çıldır Lake. It were researched accumulation levels of muscle tissues of freshwater mussels, bottom sedimet and in water Fe, Cu, Zn, Mn, Cd, Pb.Examples were collected in April, June,September of 2009 to analyzed with Optical Emissinon Spectrometer (ICP).According to findings, has been found muscle tissue of mussels in water and sediment heavy metals according concentration level arrangement, in muscle tissue Mn>Fe>Zn>Pb>Cu>Cd, in water Mn>Fe>Zn>Pb>Cu>Cd, in sediment Fe>Mn>Zn>Pb>Cu>Cd. According metal concentration, heavy metal arrangement of detected examples as sediment>muscle>water. In this way researching metals were determined the most less water and the most highest sediment.Our findings have been compared with the exreme values of licenset heavy metals of national and international intitutions and finding metals levels don?t make up any risk in terms of environmental and social health.