Çelik boru imalatında kullanılan ısıl işlem fırını modellenmesi ve tasarımı
Modeling and design of the heat treatment furnace which using for producing steel pipes
  1. Tez No: 294939
  2. Yazar: SERTAN GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Fırınlar;demir ve diğer metal ve alaşımlarının ergitme ve rafinasyonunda;metallerin sıcak şekillendirilmesinde;ısıl işlemlerinde;cevher hazırlamada zenginleştirme, topaklamada;seramik, çimento, tuğla vb. üretiminde;emaye vb. diğer kaplama yöntemlerinde;cam endüstrisinde;kimyasal tesislerde ve plastik üretiminde;laboratuar fırınları;kağıt, tekstil ve diğer endüstri dallarında;kok, havagazı gibi yakıt üretiminde kullanılır.Fırınlar ısıl işlem için çok önemlidir.Isıl işlem;METAL ve alaşımlarının özelliklerini değiştirmek için katı halde iken uygulanan ısıtma ve soğutma işlemleridir. Gereken ısıtma ve soğutma işlemleri belirli bir kontrol altında olmalıdır.ISIL İŞLEMLER aşağıdaki amaçları gerçekleştirmek için uygulanır.Sıcak ve soğuk biçimlendirme gerginliklerini gidermek;talaş çıkaran işçilikleri kolaylaştırmak;sertlik ve dayanım kazandırmak;darbelere direnç'i yükseltmek;elektirik ve magnetit özellikleri yükseltmek;kristal yapıyı ayarlamak;ısı ve korozyon direncini yükseltmek;kimyasal bileşimi değiştirerek özellik kazandırmak;zamanla sertleşmeyi sağlamak;metal ve alaşımların gazlarını uzaklaştırmak için uygulanır.
Özet (Çeviri)
Industrial Ovens are commonly used in smelting and refining of iron, various types of metal and their alloys; thermal processing in metals; enrichment or preparation of metal ores; manufacturing of ceramics, bricks, cement etc. ; glazing, chemical and plastic industry and some overcasting methods. Laboratory ovens are commonly used in packaging and fabric industry and also used to product fuel like coke and coal gas.Industrial ovens are so important for thermal processing. Thermal processing is a heating and cooling process to transform metals and other alloys physical properties in their solid phase. Required heating and cooling process must due to a specific control.Thermal Processing is used to achieve that given below.To overcome defects of hot and cool moulding, to simplify non-trimming operations, to gain strength and stiffness for metals, to upgrade impact resistance, to increase electrical and magnetic properties, to adjust crystal structure, to raise thermal and corrosion resistance, to gain intended properties by changing the chemical composition and to suspend the gases that metals and other alloys have.