Üretimde parti büyüklüğü belirleme yöntemleri: Bir gıda işletmesi örneği
Production lot sizing techniques: An application at a food company
- Tez No: 294938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN YILMAZ YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İşletme yönetiminin en önemli çalışma konularından biri olan parti büyüklüğü belirleme yöntemlerinin üzerinde durulan bu çalışmada, ekonomik sipariş miktarı veya parça dönem dengeleme gibi MİP'de sıklıkla kullanılan birçok yöntemin tek seviyeli olarak hesaplama yapmaları nedeniyle elde edilen sonuçların gerçek hayatta en iyi sonucu vermekten uzaklaşmaları ve bozulabilen ürün üreten firmalarda elde edilen sonuçların uygulanabilirliği incelenmiştir.Parti büyüklüğü belirleme algoritmalarının hepsinin dayandığı bazı varsayımlar vardır. İlerleyen zaman ve artan çalışmalar ile beraber bu varsayımlar, varsayım olmaktan çıkarılıp hesaplamalara dahil edilerek sonuçlar üzerindeki etkileri incelenmiştir.Yapılan bu çalışma ile ürünlerin etkileşimleri de göz önünde bulundurularak hem alt seviye hem de üst seviyelerin ihtiyacını dikkate alarak, sistemin yalnızca bir parçasının değil tamamının eniyilenilmesi hedeflenilmiştir. İlave olarak modele eklenen üretim miktarının raf ömründen daha uzun süreyi kapsamasını engelleyen kısıtlar sayesinde yöntemin bozulabilen ürünlerde de uygulanabilirliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important subject of facility management is to decide lot sizes for production lines. In this study, the most common algorithms which have been used to define both multi level and single level lot size and their applicability at a company which is producing perishable products are investigated.All of the lot sizing techniques that published in literature has so many suppositions. In paralel with increasing quantities of study at this area most of these suppositions are started to be taken in to acoount at lot sizing problems and thus effect of these suppositions have been started to be investigated.In this study, with the consideration of interactivity of products and requirements of different levels, it is aimed to optimize whole system instead of optimization of small parts. Additionally by the extra constraints added to optimization formula it is aimed to adapt the lot sizing techniques to facilities which are producing perishable products.