Kesici karbür hurdalarından bileşenlerin pirometalurjik yolla geri kazanımı
Recovery of constituents from carbide cutting tool scraps by pyrometallurgical method
- Tez No: 294950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde WC ve kobalt malzemesinin geri kazanımına yönelik yaklaşımlar sadece ekonomik faktörler yönünden değil çevresel ve ekolojik faktörler nedeniyle de önem kazanmıştır. Dünyada kesici uçların imalatında kullanılan volfram karbürün (WC) üçte biri hurdalardan sağlanmaktadır. Son yıllarda WC ve Co geri kazanımına yönelik geliştirilen bir teknikle, sert metal uçların hurdaları bir ergimiş metal (Zn) banyosunda çözündürülerek geri kazanılmaya çalışılmaktadır. Bu durum, sert metal uçlarının asit ve uçurma proseslerine alternatif bir şekilde daha ekonomik ve çevreye duyarlı olarak geri kazanımını mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada WC-Co hurdalarının ergimiş Zn banyo prosesi ile geri kazanımı incelenmiştir. WC-Co hurdaları, farklı sıcaklık (700, 750 ve 800°C) ve sürelerde (1, 2 ve 3 saat) ergimiş çinko banyosunda tutularak kobaltın çözünmesi sağlanmış, daha sonra 1000°C de çinko buharlaştırma ile WC ve Co tozları elde edilmiştir. Üretilen tozlar SEM-EDX ve XRD ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In nowadays, the approaches for recovering of WC and Co materials are not only economically important but also ecologically significant due to the environmental factors. In the world, the one third of the consumption of WC in cutting tools is being produced from their scraps. In recent years, a new technique for recovering of WC and Co using melted zinc (Zn) bath has been studied from hard cutting tool scraps. This case will make possible to recycle economically and environmentally the hard cutting tools, in contrast to acid leaching and evaporation methods. In this study, it was investigated to recycle the WC-Co scraps with melted zinc process. Co was dissoluted in melted zinc bath at different temperatures (700, 750 and 800°C) and different times (1, 2 and 3 h), and then WC and Co powders were recovered after evaporation of zinc at 1000°C. The powders produced were analyzed with SEM-EDX and XRD analysis.