Borlama işleminin karbür kesici takımların titanyum alaşımlarını işleme performansına etkisinin araştırılması
Investigation of effect of boriding on titanium machining performance of carbide cutting tools
- Tez No: 535471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT FAHİR ARISOY, PROF. DR. ERHAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada da, titanyum alaşımlarının işlenmesinde tercih edilen sementit karbür kesici takımların titanyum işleme performanslarının borlama yöntemi ile arttırılabilirliği araştırılmıştır. Burada borun yapıdaki kobalt matrisi içine difüzyonu ile kobalt matrisinin dayanıklılığını arttırmak ve kesici takım yüzeyinde işleme koşullarına dayanabilecek bir yapı oluşturmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada ayrıca farklı borlama şartlarının etkileri araştırılarak optimum proses parametrelerinin belirlenebilmesi hedeflenmiştir. Farklı borlama şartlarında borlanan karbür kesici takımlar ile borlanmamış orijinal kesici takım karşılaştırması performans testleri sonuçlarına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of boriding on titanium machining performance of carbide cutting tools. Moreover, in this study, it was aimed to determine the optimum process parameters by investigating the effects of different boriding conditions. The comparison between the original cutting tool and cutting tools borided with different boriding conditions were done according to tool performance test results.