Bartın yöresi fıstıkçamı (Pinus pinea L.) ağaçlandırmalarında başarı durumunun belirlenmesi
Determining of the success of stone pine (Pinus pinea L.) afforestations in Bartın region
  1. Tez No: 294976
  2. Yazar: KANİ ÖZDARÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Bartın bölgesi (Merkez, Çakraz, Arıt) fıstıkçamı (Pinus pinea L.) ağaçlandırmalarının başarı durumunu belirlemek amacı ile yapılmıştır. Ağaçlandırma alanlarında ilk olarak fizyografik koşulları araştırılmıştır. Daha sonra, fıstıkçamı ağaçlarının büyüme ve gelişmeleri tespit edilmiştir. Bu bağlamda, tüm araştırma alanlarında ağaçların boyu, çapı ve hayatta kalma yüzdeleri tespit edildi. Ayrıca, ağaçlandırma alanları arasında büyüme farklılıkları araştırıldı. Bu nedenle, ölçülen verilere t testi uygulandı. T testi sonuçlarına göre, 7 yaşlı fıstıkçamı plantasyonları ve 11 yaşlı fıstıkçamı plantasyonlarının büyüme ve gelişim performanslarında istatistiksel olarak farklılıklar vardır. Öte yandan, istatistiki olarak, 23 ve 25 yaşlı ağaçlandırma alanlarında önemli farklılıklar tespit edilmemiştir.Bu veriler göre, Bartın fıstıkçamında ağaçlandırma başarısı çok yüksektir. Bu bağlamda, uygun saha koşulları altında yeni fıstıkçamı ağaçlandırmaları yapılmalıdır. Çünkü, Bartın bölgesinde erozyon kontrolü ve ekonomik gelir kaynakları için fıstıkçamı ağaçlandırmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine Stone pine (Pinus pinea L.) afforestation in Bartın region (Centrum, Çakraz and Arıt). Firstly, physiographic conditions of afforestation areas were investigated. Later, growth performances of Stone pine trees was determined. In this context height and diameter were measured of trees and survival percentage was determined all research area. Furthermore, growth differences were investigated among afforestation areas. In this reason, T test was applied to measured data. According to T test results; there are statistical differences of growth performances Stone pine plantations at 7 and 11 age. On the other hand, statistical differences were not determined afforestation areas at 23 and 25 age.According to the all data, success of Stone pine afforestation is very high in the Bartın region. In this regard, should be made new Stone pine afforestation in the suitable site conditions. Because, Stone pine afforestations are important respect to erosion control and new economic incomes resources of peasantries in the Bartın region.