Bazı susuz metal(II) sülfat katalizörleri ile alkollerin dehidrasyon reaksiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 29501
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ OYMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 7,9 ve 10 karbonlu sekonder ve tersiyer alkollerin dehidrasyon reaksiyonları NİSO4, CuS04, C0SO4.H2O katalizörleri kullanı larak incelenmiştir. Bu çalışmada alkollerin dehidrasyonu için, katalizör olarak metal (II) sülfatlar seçilmiştir. Metal (II) sülfatlarla ilgili çalışmalara daha az sayıda rastlanmakta ve bu katalizörlerin kullanıldığı reaksiyonlarda teşekkül eden ürünlerin stereokimyası hakkında kesin bilgiler henüz verilmemektedir. Denemelerde, alkoller kendi kaynama noktalarının altında bir sıcaklıkta, atmosfer basıncında ve alkolün tamamı buharlaşıncaya kadar metal (H) sülfatlarla beraber ısıtıldı. Oluşan ürün ve su ekstraksiyon ile ayrıldı ve organik faz destilasyon yapılarak saflaştınldı. Elde edilen ürünler, gaz kromotografisi, I.R. ve N.M.R spektrumları alınarak tanımlanmıştır. Ayrıca katalizörlerin yüzey asidlik kuvveti dağılımı, Hammet indikatörleri adsorpsiyon metoduna göre ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, dehydration reactions of secondary and tertiary alcohols containing seven, nine and ten carbon atoms were investigated by using NİSO4, CuS04, C0SO4.H2O as catalysts. This research was carried out by using metal (II) sulfates as catalysts in the dehydration reactions of alcohols which the utility of this catalyst is not very common and the stereo chemistry of product is not known so far. In this experiment alcohols were heated with metal (II) sulfate at the temperature below the boiling point of alchol until the evaporation of whole alcohol under atmospheric pressure. The obtained product and water were separated with extraction and the organic phase was purified by destination. Separated fractions were identified by gas chromatography, I.R. and N.M.R. spectroscopy. In addition, acid strenght of distribution on the catalysts was determined by Hammet indicators adsorpsion method.