Kerevit pinterlerinde farklı ağ gözü açıklığının av verimi ve av kompozisyonu üzerine etkileri
The effect on catch efficiencies and catch compositions of different mesh size in crayfish traps
  1. Tez No: 295032
  2. Yazar: ERDEM UÇGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, farklı göz açıklığına sahip kerevit pinterlerinin (fyke-net) av verimlilikleri, av kompozisyonları ve seçicilik parametreleri Eylül ve Aralık 2010 tarihleri arasında Eğirdir Gölü'nde incelenmiştir.Kerevitler 34 mm (geleneksel ? kontrol), 38 mm ve 42 mm göz açıklığında altıgen ve rombik göz şekline sahip pinterlerle aylık olarak örneklenmiştir. Her göz açıklığına sahip pinterlerle avlanan kerevitlerin sayısı, ortalama boy ve ağırlık değerlerinde farklılıklar tespit edilmiştir. Ortalama boy ve ağırlık değerlerinin göz açıklığı büyüdükçe oransal olarak arttığı görülmüştür. En yüksek ortalama boy (mm)(±S.E.) ve ağırlık (g)(±S.E.) değerleri 42 mm altıgen göz açıklığına sahip pinterde sırası ile 112,87 (±0,506) ve 50,06g (±0,697) olarak bulunmuştur..
Özet (Çeviri)
In this study, the effect on catch efficiencies, compositions and selectivity parameters of crayfish traps (fyke-net) having different mesh size were investigated between September and December 2010 in Eğirdir Lake.Crayfish were sampled monthly using fyke-nets 34 mm (traditional ? control), 38 mm and 42 mm mesh size and diamond and hexagonal mesh. Differences in the mean length, weight and number of crayfish caught with each mesh size were determined. The average length and weight were found to increase proportionally to mesh size.