Kızkalesi adası (Beyşehir Gölü, Isparta) gümüşi martı (Larus cachinnans) populasyonunun biyoekolojisi
Bioecology of yellow legged gull (Larus cachinnans) population in Kizkalesi island (Lake beyşehir, Isparta)
- Tez No: 295045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TABUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sucul ekosistemler, su kuşları için önemli yaşam alanlarıdır. Bu alanlardaki biyolojik, ekolojik ve kimyasal değişimler türleri doğrudan etkilemektedir. Ülkemizin en büyük tatlı su göllerinden biri olan Beyşehir Gölü'nde yapılan bu araştırmada Kızkalesi Adası Gümüşi Martı (Larus cachinnans Pallas,1811)'nın populasyon büyüklüğü, habitat kullanımı, beslenme, üreme, hareket, tür içi ve türler arası davranış özellikleri ile ilgili veriler toplanmış ve türü tehdit eden faktörler ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, daha önce tür düzeyinde avifaunistik araştırmanın ele alınmadığı Kızkalesi Adası'nda Gümüşi Martının 2010 yılında 25 aktif 13 pasif yuvası bulunmuştur. 2010 dönemi için en fazla birey sayısı 270 iken; 2011 dönemi için bu sayı 290 olarak tespit edilmiştir. Bireylerin yuva alanı tercihlerinde %72 oranında adanın üst, % 28 kıyı bölgesini kullanırken kıyı ve ada üzerindeki korunaklı alanları % 92 oranında ve % 8 oranında korunaksız alanları kullandıkları tespit edilmiştir. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, türü direkt tehdit eden önemli bir faktör belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Aquatic ecosystems are important life areas for water birds. Biological, ecological and chemical changes in these areas directly affect the species. In this study carried out Lake Beyşehir- one of the largest fresh lakes in our country, data with yellow-legged Gull (Larus cachinnans Pallas,1811)?s population size, habitat use, feeding, breeding, movement, intra and interspecific behavioural features in Kızkalesi Island were collected and determined the factors affect the species. In the study, 25 active and 13 passive nests of yellow-legged gull were recorded during 2010 year in Kızkalesi Island where previously no avifaunistical research conducted in species level. The highest number of individuals was 270 for the year 2010 while this number was recorded as 290 for the study year 2011. While preference of individuals in the nesting area was 72% for on the island and 28% for shore, the ratio of individual preference in the protected areas was 92% and 8 % in shore. When the whole data obtained evaluated, no serious a threat factor was determined that directly affect the species.