Temel mekanik soğutma arızalarının basınç-entalpi diyagramı yardımıyla teşhisi
Troubleshooting the mechanical refrigeration failures with the help of pressure-enthalpy diagram
  1. Tez No: 295052
  2. Yazar: SERKAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF EMRE ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada mekanik buhar sıkıştırmalı bir soğutma sisteminde log P-h diyagramı yardımıyla nasıl arıza teşhisi yapıldığı gösterilmektedir. Bu yaklaşımındaki amaç log P-h diyagramındaki sınırlı bilgi ile arıza teşhisi ile ilgili kuramsal bilgiler arasındaki boşluğu ortadan kaldırmasıdır. Bu yaklaşımla bir uzman personel bir soğutma sistemindeki arızaları tahmin edebilir. Deneysel çalışmada bir arıza bulma eğitim seti üzerinde 8 farklı arıza durumu oluşturulmuştur. Oluşturulan bu arıza durumları için ölçülen sıcaklık basınç ve debiler bir veri toplayıcı yardımıyla PC'ye aktarılmıştır. Arızalar durumlarını gösteren log P-h diyagramları Coolpack yazılımı kullanılarak çizilmiştir. Diyagramın normal çalışmadaki şekli ile arıza durumlarındaki şekli arasında önemli farklar olduğundan bu şekiller arasındaki farklardan arıza tahminleri yapılabilmektedir. Bu çalışma İklimlendirme ve Soğutma Eğitimi veren okullarda ve meslek edindirme kurslarında verimli bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This paper shows how to use the P-h diagram successfully for diagnosing faults in the vapor compression refrigeration cycle. The originality of this approach is to be able to remove the gap between the information required to apply a general theory of diagnosis and the limited information on the P-h diagram. Through this approach, an expert may interpret the failures of the refrigeration systems. This trainer has been designed for training the students at the Air Conditioning and Refrigeration Departments and eight artificial faults can be implemented on it. Cycles on the P-h diagrams can be plotted with the help of Coolpack software. The difference between normal and faulty conditions can be viewed through the diagram.