Alternatif bir soğutkanın (HFO-1234yf) kullanıldığı bir soğutma sisteminin ekserji analizi
An exergy analysis of a cooling system an alternative refrigerant (HFO-1234yf)
  1. Tez No: 295051
  2. Yazar: AZİZ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF EMRE ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çevresel sorunların ön plana çıktığı günümüzde, CFC (Kloroflorokarbon) ve HCFC (Hidrokloroflorokarbon) soğutucu akışkanlar ozon tabakasına zarar verdikleri için kullanımları sonlandırılmıştır. Bu soğutucu akışkanlara alternatif olarak HFC (Hidroflorokarbon) soğutucu akışkanlar geliştirilmiştir.Günümüzde HFC-134a'ya alternatif olarak önerilen başka bir soğutucu akışkan ise HFO-1234yf'dir. HFO-1234yf'nin en önemli avantajı, mevcut klima sistemlerinde, hiçbir değişikliğe gidilmeden kullanılabilecek olmasıdır. HFC-134a'nın doyma basıncı ile HFO-1234yf'nin doyma basıncı arasındaki uyum da oldukça iyidir.Bu çalışmada, HFC-134a soğutucu akışkanı ile HFO-1234yf akışkanının, soğutma sistemlerinde soğutkan olarak kullanılması durumları için enerji ve ekserji analizleri sunulmuştur. Ekserji verimi (2. Yasa verimi) incelendiğinde tüm değişken kondenser sıcaklığı değerlerinde HFC-134a'nın HFO-1234yf'ye göre daha verimli olduğu gözlemlenmiştir. Değişken evaporatör ve kondenser sıcaklıklarında, her iki akışkan için de ekserji verimi bir noktaya kadar artmış daha sonra azalmıştır. Hesaplamalar bir bilgisayar programı yardımı ile (EES-Engineering Equation Solver) yapılmış, elde edilen sonuçlar grafiksel olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as the enviromental problems stand in the forefront, usage of CFC (chlorofluorocarbon) and HCFC (hydro-chlorofluorocarbon) refrigerants have been terminated because they harm the ozone layer. Alternatively, HFC (hydro fluorocarbon) refrigerants are developed instead of these refrigerants.Today, another refrigerant recommended as an alternative of HFC-134a is HFO-1234yf. The most important advantage of HFO-1234yf, is that can be used without any changing on existing air conditioning sytems. The equivalence between the saturation pressure of HFC-134a and HFO-1234yf is also fairly well.In this study, some exergy analysis for the cases of both HFC 134a and HFO 1234yf refrigerant usages in refrigeration systems are presented. One-stage vapor-compression refrigeration cycle is considered as thermodynamic cycle. Exergy efficiency (2nd law efficiency) of all variables examined, the temperature at the condenser more efficient than HFC-134a'nın observed that HFO-1234yf. Variable evaporator and condenser temperatures, the exergy efficiency in both the fluid increased, then decreased to a point.Calculations are made by software (EES-Engineering Equation Solver), and results are presented graphically.