Farklı topraklar üzerinde yetiştirilen mısır bitkisinin gelişimi ve mineral beslemesi üzerine hümik asitin etkisi
The effect of humic acid on maise plant growth and nutritent uptake in different soils
  1. Tez No: 295073
  2. Yazar: HAKAN LEVENTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, farklı humik+fulvik asit (HA+FA) dozlarının (0, 500, 1000 ve 2000 ppm ) mısır bitkisinin gelişimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2011 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümünde yürütülmüştür.Çalışma organik maddenin en etkin bölümü olduğu düşünülen humik+fulvik asit (HA+FA) uygulamasının farklı bölge topraklarında, toprak ve bitkiye olan etkisinin belirlenmesine yönelik saksı denemesi yürütülmüştür. Araştırma sonunda, HA+FA dozlarının mısır bitkisi gelişimi ve besin elementi içerikleriyle çeşitli toprak özelliklerine etkisi incelenmiş ve kontrol'e (HA+FA) karşı değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda, artan dozlarda uygulanan HA+FA, her toprak kendi içinde değerlendirildiğinde, incelenen parametreler üzerine çok fazla bir etkisinin olmadığı görülmesine rağmen bazı özellikler üzerinde önemli etkiler yapmıştır. Artan dozlarda uygulanan HA+FA denemede kullanılan test bitkisi mısırın N, Mg, Cu ve Zn içeriklerine bir etkisinin olmadığı gözlenirken bu besin elementlerinde gözlenen temel değişimlerin, toprak farklılıklarından kaynaklandığı belirlenmiştir. En fazla N miktarına Eskişehir ve Konya topraklarında yetiştirilen bitkilerde rastlanırken en yüksek Mg değeri Antalya ve Kütahya topraklarında yetiştirilen bitkilerde belirlenmiştir.Urfa, Konya, Samsun, Denizli ve Kütahya topraklarında yetiştirilen bitkilerin Cu konsantrasyonları diğer topraklarda yetiştirilenlere göre daha fazla olmuştur. Bitkilerin Zn konsantrasyonlarının da toprak farklılıklarından önemli derecede etkilendiği belirlenmiştir. Bitki Zn konsantrasyonları açısından topraklar iki gurup altında toplanmıştır. Antalya, Eskişehir ve Urfa topraklarında yetişen bitkilerin diğer topraklarda yetişenlere göre daha fazla Zn içerdiği belirlenmiştir. Artan HA+FA dozlarına bağlı olarak, K, Ca, Mn, Fe değerlerinin değiştiği görülmüştür. Konya ve Eskişehir toprakları hariç, diğer topraklarda yetiştirilen bitkilerin K içerikleri artan HA+FA dozlarından etkilenmemiştir. Bununla beraber, bu iki bölge toprağında yetiştirilen bitkilerin en yüksek K değeri 500 ppm HA+FA uygulamasında elde edilmiştir. Bitkilerin Ca konsantrasyonları dikkate alındığında Kütahya, Denizli, Eskişehir ve Urfa topraklarında artan HA+FA uygulamalarından etkilendiği görülmektedir. 0 ve 500 ppm dozlarında bu bölgelerde uygulamaya yönelik düşüş gözlenirken, Antalya, Samsun ve Konya topraklarında fazla bir değişiklik tespit edilmemiştir. Artan HA+FA uygulamalarında Kütahya ve Antalya topraklarında düşüşe bağlı değişim gözlenirken, diğer bölge topraklarında artış tespit edilmiştir. Antalya, Eskişehir, Samsun, Konya ve Urfa topraklarında HA+FA uygulamasına bağlı olarak değişim gözlenirken, Denizli toprağında değişim gözlenmemiştir. Toprak özellikleri üzerine etki incelenirken, Artan dozlarda uygulanan HA+FA denemede kullanılan bölgelerde Ca, Mg, Cu, Mn, Zn içeriklerine bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Kütahya ve Denizli topraklarında en yüksek Ca değerleri elde edilmiştir. Artan HA+FA uygulamalarında topraktaki Mg değerleri bakımından en yüksek değerler Samsun, Antalya ve Konya topraklarında gözlemlenmiştir. En fazla Cu miktarına, Eskişehir ile Urfa topraklarında tespit edilmişken, Mn konsantrasyonu bakımından en yüksek değerler, Kütahya ve Antalya topraklarında ölçülmüştür. Topraktaki Zn konsantrasyonları bakımından yapılan ölçümlerde artan HA+FA' nın bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.Toprakta artan HA+FA dozlarına bağlı olarak P, Fe değerlerinin değiştiği görülmüştür. Konya toprakları hariç, diğer toprakların P içerikleri artan HA+FA dozlarından etkilenmiştir. Kontrol gurubuna göre artan dozlarda Kütahya, Denizli, Samsun, Urfa topraklarında P konsantrasyonu düşerken, özellikle Eskişehir ve Antalya toprağında artışlar tespit edilmiştir.Artan HA+FA uygulamasına istinaden, toprakta tespit edilen Fe konsantrasyonuna göre Samsun, Antalya toprakları haricinde özellikle 0 ppm uygulamasına göre Kütahya, Denizli, Urfa topraklarında Fe miktarı artış gösterirken, Eskişehir, Konya bölge topraklarında Fe miktarlarında düşüş tespit edilmiştir. Kök kuru ağırlıkları bakımından yapılan ölçümler neticesinde artan dozlarda uygulanan HA+FA denemede kullanılan test bitkisi mısıra bir etkisinin olmadığı gözlenirken bu besin elementlerinde gözlenen temel değişimlerin, toprak farklılıklarından kaynaklandığı belirlenmiştir. Samsun bölge topraklarında yetiştirilen mısır bitkisi haricinde diğer bölgelerde önemli bir fark tespit edilememiştir. Artan dozlardaki HA+FA uygulamasının Samsun topraklarında yetiştirilen bitkide kök kuru ağırlığı bakımından en yüksek değere sahiptir.Gövde kuru ağırlıkları bakımından yapılan ölçümler neticesinde artan dozlarda uygulanan HA+FA denemede kullanılan test bitkisi mısıra bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Artan dozlardaki HA+FA uygulamasında en yüksek değerler Samsun bölge topraklarında tespit edilmiş iken, bu değerin en düşük ölçümüne ise Konya topraklarında rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done to find out the effects of different humic+fulvic acid doses on the growth of corn seedling by the Soil Science and Plant nutrition department of Suleyman Demırel Universty Agriculture Faculty in 2011.In this research, a pot experiment was done to determine the effects of the humic+fulvic acid (HA+FA) application, which was considered as the most efficient part in organic element, on soil and plants in different regions' territories. At the end of the research, the effects of HA+FA doses on corn plant development and nutrient element contents of various soil characteristics were analysed and evaluated for check over. At the end of the research, it was observed that HAFA was applied as ascending doses, and when each soil was evaluated on its own, it was seen that there is not too much affect on analysed parameters, but on the other hand it has significant affects on some characteristics.When the HAFA was applied as ascending doses to the test plant corn, it was seen that it has no effect to the N, Mg,Cu and Zn contents of the plant, the observed basic changes of this nutrient element results from soil differences. While the maximal N amount was seen on the plants which were grown on the soils of Eskisehir and Konya , the maximal Mg value were determined on the plants grown on the soils of Antalya and Kütahya.The Cu concentration were higher in the plants grown on the soils of Urfa, Konya, Samsun, Denizli and Kütahya than the plants grown on other soils. It was proved that the plants' Zn concentrations were significantly affected by the soil differences. In terms of plant Zn concentrations soils were divided into two groups. It was stated that the plants grown on the soils of Antalya, Eskişehir and Urfa contains more Zn considered to other soils. According to the ascending HA+FA doses, it was observed that K, Ca Mn, Fe values were changed as well. Except from the soils of Konya and Eskişehir , the plants' which were grown in other region territories K contents were not affected by the ascending HA+FA doses. In addition to this, the highest K value was obtained via 500 ppm HA+FA application in the plants which were grown in these two regions territories. If we consider plants' Ca concentrations, it was seen that the soils of Kutahya, Denizli, Eskisehir and Urfa were affected by the ascending HA+FA applications. While a decrease was observed at 0 and 500 ppm doses in these soils, not much differences were recorded in the soils of Antalya, Samsun and Konya. In the ascending HA+FA applications, while an alternation related to the decrease was observed in the soils of Kütahya and Antalya , the opposite was stated in other regions. Related to the HA+FA application there are some alternations observed in the soils of Antalya, Eskişehir, Samsun, Konya , Urfa but not in the soil of Denizli .When the effects on soil characteristics were being analysed, it was observed that in the regions where HA+FA experiment was applied in ascending doses, Ca, Mg,Cu, Mn, Zn contents were not affected. In the soils of Kütahya and Denizli the highest Ca values were obtained. In ascending HA+FA doses applications, the highest values, in terms of the Mg values in soil, were observed in the soils of Samsun, Antalya and Konya . While the highest Cu values was recorded in Eskisehir and Urfa, the highest values in terms of Mn concentration was measured in the soils of Kütahya and Antalya. According to the measurements made to evaluate Zn concentration in soil, it was determined that it was not affected by the ascending HA+FA.Related to the ascending HA+FA doses in soil, it is observed that P, Fe values change as well. P contents of other territories were affected by the ascending HA+FA doses , except from the soils of Konya .According to the control group , accretion was ascertained especially in the soils of Eskişehir and Antalya while P concentration is decreasing in Kütahya , Denizli , Samsun and Urfa territories. On the basis of ascending HAFA application, in terms of Fe concentration determined in soil, except from Samsun and Antalya, especially considering 0 ppm application, while some increases are stated in Fe value of the soils of Kütahya, Denizli, Urfa in the soils of Eskisehir and Konya some decrease are recorded.As a result of the measurements done in termes of arid root gravity , it was observed that HA+FA which was applied in ascending doses has no effects on the test plant corn , on the other hand it was determined that the basic alterations observed in these nutrient elements were caused from soil differences. Except from the plant which was grown in Samsun region soil , no important differences were recorded in other region. The plant which was grown in the soil of Samsun and applied ascending HA+FA doses has the highest values in terms of arid root gravity.As a result of the measurements done in terms of arid body gravity, it was determined that HA+FA which was applied in ascending doses has no affect on the test plant corn. While the highest values in ascending HA+FA doses application is recorded in Samsun region territories, the lowest values of this measurement is observed in Konya territories.