Elektromanyetik indüksiyona karşı katı cisimlerin davranışı ve sıcaklık kontrolu
Behaviour of solid matter against electro magnetic ınduction and heat control
- Tez No: 295093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF KOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının amacı elektromanyetik indüksiyona maruz kalan katı cisimlerin göstermiş olduğu değişimleri incelemek, sıcaklık kontrol devresi ile kullanımını kolaylaştırıp, enerji tasarrufu yapılarak ev veya herhangi bir ortamın ısıtılmasını sağlamaktır. Böylece enerji tasarrufu sağlanarak, bireylere ekonomik açıdan büyük kazanç sağlayacaktır. Yapılacak çalışmada kullanılan sistemde; kömür, petrol, doğal gaz gibi çevreye zararlı atık veren enerji kaynaklarından faydalanmadan ortamın ısıtılması daha az maliyetle ve çevreye en az zarar verilerek sağlanacaktır.Katı cisimlere elektromanyetik indüksiyon uygulanarak katı cisimler birbirleri ile karşılaştırılıp analiz edilmiş ve en uygun katı cisim olarak çelik ve mermer belirlenmiştir. Bu çalışmada elektromanyetik indüksiyon sisteminin primeri beslemeden; enerjisi de seconder sargı üzerinden dolaştırılarak ısı enerjisi elde edilmiştir. Bu sayede girişte uygulanan gerilim, sistem üzerinden geçip metale aktarılarak, metal önce mermerin daha sonra da katı cismin yüzeyinin ısınması sayesinde ortamın ısıtılmasını sağlamıştır.Mikrodenetleyici ile sıcaklık kontrol sistemi tasarımı ele alınmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarımda en az devre elemanı, minimum maliyet ve programlama kolaylığı da dikkate alınarak PIC16F628A mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Sıcaklık kontrol sistemi ile kullanıcı tarafından ayarlanabilen üst limit ve alt limit değerlerinde sıcaklık kontrolü amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the changes has demonstrated solid objects exposed to electromagnetic induction, the temperature control circuit and facilitate the use of, or in any home environment by saving energy is to be heated. Thus, by providing energy savings, individuals will provide a great economic gain. Be done on the system used in this study, coal, petroleum, natural gas as energy sources that environmentally harmful waste heat environment will be given to less cost and less damage to the environment.Solid objects are analyzed and compared with each other solid objects by applying electromagnetic induction and solid as steel and marble were the most suitable. In this study, primary feed to the electromagnetic induction system, energy is passed from the heat energy is obtained through the secondary winding. In this way, the voltage applied to the entrance, passing through the system is transferred to metal, thanks to warm up before the marble surface of the rigid body and then the warming of the environment provided.Microcontroller with a temperature control system design are discussed and implemented. Circuit element of the design at least, considering the minimum cost and ease of programming PIC16F628A microcontroller is used. Temperature control system with user-adjustable temperature control is to upper limit and lower limit values.