Çizgi yörüngelerinin eğrilik teorisi üzerine
On the curvature theory of lıne trajectorıes
  1. Tez No: 295105
  2. Yazar: HASAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bir hareketli katı cisimde yönlendirilmiş bir doğru, Öklid 3-uzayında bir regle yüzey üretir. Regle yüzeye hareketli katı cismin çizgi yörüngesi denir.Bu tez çalışmasında temel amaç Öklid 3-uzayında çizgi yörüngelerinin eğrilik teorisini geliştirmektir.Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, çizgi yörüngelerinin tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, regle yüzeylerin diferansiyel geometrisi geliştirilmeye çalışılmıştır. Bir regle yüzeyin şeklini belirleyen skalar eğrilik fonksiyonları türetilmiş ve bu fonksiyonları hesaplamak için açık formüller verilmiştir.Üçüncü bölümde, uzay hareketi ile meydana gelen bir çizgi yörüngesinin özelikleri Bishop çatısına göre incelenmiş ve regle yüzeyin şeklini karakterize eden eğrilik fonksiyonları için bazı formüller bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
An oriented line in a moving rigid body generates a ruled surface in Euclidean 3-space. The ruled surface is called the line trajectory of the moving rigid body.In this dissertation, the basic objective is to develop a curvature theory of line trajectories in Euclidean 3-space.The thesis is composed of three chapters.In the first chapter, historical development of line trajectories is given.In the second chapter, the differential geometry of ruled surfaces is tried to develop. The scalar curvature functions that define the shape of a ruled surface are derived and the explicit formulas for computing these functions are givenIn the third chapter, the properties of line trajectory generated by spatial motion is examined with respect to Bishop frame and some formulas for the curvature functions that characterize the shape of a ruled surface are found.