Bazı kinolonların LC ile ayrılma ve tayinlerinin deneysel tasarım tekniği kullanılarak optimizasyonu
Optimization of separation and determination of some quinolones via LC by using experimental design technique
  1. Tez No: 295106
  2. Yazar: HÜSEYİN TUNÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEREN ALSANCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, insanlarda ve veteriner ilaçlarında yaygın olarak kullanılan 7 kinolon gurubu antibiyotiğin (enrofloksasin, siprofloksasin, marbofloksasin, danofloksasin, pipemidik asit, sarafloksasin, ofloksasin) sıvı kromatografi ile ayırımı ve tayini için bir yöntem geliştirilmiştir. Ayırımın optimizasyonuna yardımcı olması için ilk olarak 3 farklı asetonitril-su ikili karışımında bileşiklerin pKa değerleri belirlenmiştir. Deneysel olarak elde edilen değerler SPARC ve ACD/Labs programları ile teorik olarak hesaplanan veriler ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca deneysel tasarım tekniği kullanılarak pH, asetonitril derişimi ve kaotropik ajanın ayırmadaki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a liquid chromatography method has been developed for separation and determination of 7 quinolone antibiotics (enrofloxacin, ciprofloxacin, marbofloxacin, danofloxacin, pipemidic acid, sarafloxacin, ofloxacin) that widespread in human and veterinarian drugs. Firstly, in order to optimization of separation, pKa values of compounds were determined in 3 different acetonitrile:water binary mixtures. Experimentally obtained values compared with theorical calculated values from SPARC and ACD/Labs programs. Also, effects of pH, acetonitrile concentration and chaotropic agent on separation were studied by using experimental design.