Humik asit dozlarının arpa verim ve kalite komponentleri üzerine etkisi
Effect of humic acid doses on barley yield and quality components
- Tez No: 925880
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖRÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kimyasal gübrelerin yeraltı suları ve ekolojik denge üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için son yıllarda toprak düzenleyicilerin (humik asit, fulvik asit) ve organik gübrelerin kullanımı gündeme gelmiştir. Bu çalışmada, farklı arpa çeşitlerinde verim ve kalite unsurları üzerinde uygun humik asit dozunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre Ege Bölgesi'nde yaygın olarak yetiştirilen ticari 3 farklı arpa çeşidi (Alhisar, Azizbey, Atabeyi) ve 5 farklı humik asit dozu (0, 100, 150, 200, 250 ml/da) 3 tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Uygulanan dozlar arasında 200 ml/da humik asit uygulamasında: bitki boyu (106 cm), başak uzunluğu (6.6 cm), başak ağırlığı (3.06 g), başakta tane sayısı (57.2 adet), bin dane ağırlığı (44.6 g), hektolitre (70.3 kg/L), protein (%10.9), histin (%2.6), lösin (%8.5), methionin (%2.6), fenilalanin (%4.8), treonin (%3.5), ve valin (%4.7) değerlerinde diğer dozlara göre en yüksek sonuçlar elde edilmiştir. Azizbey çeşidi bin tane ağırlığı, aminoasit içerikleri ve hektolitre değerleri bakımından üstün özellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In order to reduce the negative effects of chemical fertilizers on groundwater and ecological balance, the use of soil conditioners (humic acid, fulvic acid) and organic fertilizers has been on the agenda in recent years. In this study, it was aimed to determine the appropriate humic acid dose on yield and quality elements in different barley varieties. The experiment was applied to 3 different commercial barley varieties (Alhisar, Azizbey, Atabeyi) commonly grown in the Aegean Region according to the split plot design and 5 different humic acid doses (0, 100, 150, 200, 250 ml/da) with 3 replications. Among the applied doses, in 200 ml/da humic acid application, the highest results were obtained in the following values: plant height (106 cm), spike length (6.6 cm), spike weight (3.06 g), grain number per spike (57.2 grains), thousand grain weight (44.6 g), hectoliter (70.3 kg/L), protein (%10.9), histine (%2.6), leucine (%8.5), methionine (%2.6), phenylalanine (%4.8), threonine (%3.5), and valine (%4.7) compared to the other doses. Azizbey variety showed superior characteristics in terms of thousand grain weight, amino acid contents and hectoliter values.