Mexicola avokado çeşidinin yarı odunsu çeliklerinin köklenmesinde farklı Agrobacterium rubi ırklarının etkileri
Effect of different strains of Arobacterium rubi on root formation from semi hardwood cuttings of mexicola avocado cultivar
  1. Tez No: 295123
  2. Yazar: MAHMUT ALPER ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN KEPENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışması ile 2010 yılı Nisan ayında Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden alınan Mexicola avokado çeşidinin yarı odunsu çeliklerinin köklenmesinde farklı Agrobacterium rubi ırklarının (A1, A16, A18) etkileri incelenmiştir. Bu amaçla alınan çeliklere 4000 ppm IBA ve A1, A16, A18 Agrobacterıum rubi ırkları ayrı ayrı ve IBA ile birlikte (4000 ppm IBA +A1, 4000 ppm IBA +A16 ve 4000 ppm IBA+ A18) denenmiştir.Çalışmanın sonunda; köklenen çelik sayıları, her çelikteki kök uzunluğu (mm) ve sayısı, köklenme yüzdesi, kallus oluşturma durumları ve gelişme durumları değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerde varyans analizi (Anova) yapılmış ve farklı bulunanlar `Duncan' çoklu karşılaştırma metoduna göre gruplandırılmıştır.Araştırmanın sonucunda; çelik alımından beş ay sonra kallus oluşumu gözlenmiş, yedi ay sonra ise en fazla köklenen çelik sayısı (6,33), en uzun kök uzunluğu (6,70 cm), en fazla kök sayısı (3,86 adet), en çok köklenme oranı (% 42,22) ile 4000 ppm IBA +A18 kombinasyonunda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different strains of Agrobacterium rubi (A1, A16, A18) on the root formation from semi harwood cuttings of Mexicola avocado cultivar which was taken from avocado orchard of Batı Akdeniz Agricultural Research Institute in April 2010. For this purpose, were applied which was taken on the cuttings with 4000 ppm IBA and A1, A16, A18 of Agrobacterıum rubi strains alone and together with IBA (4000 ppm IBA +A1, 4000 ppm IBA +A16, 4000 ppm IBA+ A18).In this study; number of rooted cuttings, root length per cutting (mm) and root number, rooting percentages, denstiy of callus formation and growing habit were determined. Experimantal data were collected and analysed by the analysis of variance (Anova) and grouped according by Duncan?s multiple range.As a result this study, it was found that callus formation was observed five months after cuttings were taken. The highest number of rooted cuttings, the longest root lenght, the highest number of roots, the highest rooting rate were obtained with combination of 4000 ppm IBA+ A18 application.