Bazı avokado (Persea americana Mill) anaçlarının mikroçoğaltım olanaklarının araştırılması
Investigation about micropropagation of some avocado (Persea americana Mill) rootstocks
- Tez No: 767443
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Avokado (Persea americana Mill.), Lauraceae familyasına ait olan tropik ve subtropik bölgelerde yetişen bir meyve türüdür. Avokado yetiştiriciliği dünyada hızlı bir şekilde gelişmektedir. Artan avokado talebini karşılamak için bitki doku kültürü çalışmalarından faydalanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, tarımsal üretim açısından değerli olan bazı avokado anaçlarının in vitro koşullarda mikroçoğaltımı ve köklenmesi üzerine farklı bitki büyüme düzenleyicileri ve farklı besin ortamlarının etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında bitkisel materyal olarak Mexicola, Topa Topa, ve Duke anaçları kullanılmıştır. Mikroçoğaltım çalışmalarında MS ve WPM besin ortamları ile BA, GA3, TDZ ve Kinetin bitki büyüme düzenleyicilerin farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarının kullanılmıştır. Ayrıca Plantform geçici daldırma biyoreaktör sisteminin katı kültür ile karşılaştırıldığı bir deneme de kurulmuştur. Mikroçoğaltım denemelerinde, kardeş sayısı (kardeş/bitki) ve bitki boyuna (cm) ait veriler incelenmiştir. Mikroçoğaltım denemeleri değerlendirildiğinde, en başarılı anacın Mexicola, bitki büyüme düzenleyicinin ise kinetin (3 mg/L) olduğu belirlenmiştir. Plantform geçici daldırma biyoreaktör sisteminden elde edilen bitkilerin daha iyi geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Avocado (Persea americana Mill.) is a type of fruit that belongs to the Lauraceae family and grows in tropical and subtropical regions. Avocado cultivation is developing rapidly around the world. Plant tissue culture studies are used to meet the increasing demand for avocados. This thesis aimed to determine the effects of different plant growth regulators and different nutrient media on the micropropagation and rooting of some avocado rootstocks that are valuable for agricultural production under in vitro conditions. In the present study, Mexicola, Topa Topa, and Duke rootstocks were used as plant material. In micropropagation studies, MS and WPM nutrient media and different concentrations and combinations of BA, GA3, TDZ and Kinetin plant growth regulators were used. A trial was also set up comparing the Plantform temporary immersion bioreactor system with solid culture. In micropropagation experiments, data on multiplication rate (plantlet/plant) and plant height (cm) were examined. When micropropagation experiments were evaluated, it was determined that Mexicola was the most successful rootstock and kinetin (3 mg/L) was the plant growth regulator. It was observed that the plants obtained from the Plantform temporary immersion bioreactor system developed better.