Örme makinelerinin teknoloji ve tasarım parametreleri arasındaki ilişkilerin araştılması
The search of relations between technology and construction parameters of knitting machines
- Tez No: 295124
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL ABDULLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye dünyada tekstil ürünleri üretiminde iyi bir yerde olmasına karşın tekstil makinelerinin tamamına yakınını ithal etmektedir. Hatta örme makinelerinin tamamı ithal edilmektedir. Tekstil alanında gelecekte söz sahibi olmak için tekstil makinelerinin de üretiminin ülkemizde yapılabilmesi gerekmektedir. Örme makinelerinin tasarımını gerçekleştirmek için ilk önce tasarım parametrelerinin belirlenmesi gerekir. Bu konuda Türkiye'de yapılmış bir araştırma bulunmamaktadır.Bir örme yapı elde edebilmek için örme makinesinde birçok elemanın bir arada, birbiriyle belli bir uyum ve düzen içinde çalışması gerekir. Ancak her elemanın belli üretim sınırları dâhilinde üretiliyor olması onların birbiriyle uyum içinde çalışmasını zorlaştırır. Bunun için çok sayıda denklem türetmek ve en uygun olanı bulmak gerekir. Bu çalışmada, örme prosesinin incelenmiş ve tasarım parametreleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Altough Turkey is in a good place of producing textile products, imports almost all of the textile machines. Even all of the knitting machines are imported. In the future, to have a right to say in the textile industry, textile machines should be produced in our country. For designing the textile machines at first design parameters should be determined. There isn't found any research about this subject in Turkey.To obtain a knitted structure, in a knitting machine, many elements should work together in a harmony. However, being every element is produced in some certain production limits makes them harder to work compatible with each other. To get this, lots of equations should be derived and the most appropiate one should be chosen. In this study was performed knitting process and design parameters.