Atmosferik basınç soğuk plazma ile yüzey sterilizasyonu
Surface sterilization by atmospheric pressure cold plasma
- Tez No: 295157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Atmosferik basınç plazma teknolojisi ile sterilizasyon işlemi etkin sonuçlar vermesi ve ekonomik olması açısından önem kazanmıştır ve bu konu üzerinde çalışmalar halen devam etmektedir. Bu tez çalışmasında bakterilerin sterilizasyon işlemi için üretilen atmosferik basınç soğuk plazma incelenmiştir.Atmosferik basınç plazma, yalıtkan bir cam tüp içerisinden akan helyum gazı ile elde edilmiştir. 5 ? 10 kHz düşük frekans değerlerinde ve değişik sinüzoidal gerilimlerde E. coli ve S. aureus bakteri çözeltileri üzerine uygulanmıştır. Uygulama süresi, her bir gerilim değeri ve her bir bakteri için 1, 2, 3 dakikadır. Optiksel salınım spektrum (OES) metodu kullanılarak atomik ve moleküler parçacık türleri belirlenmeye çalışılmıştır. Frekansın ve gerilimin artırılması sonucu, E. coli ve S. aureus bakterilerinin sterilizasyon işleminin gerçekleştirildiği gözlenmiştir. Tespit edilen atomik oksijen ve OH gibi radikallerin sterilizasyon işleminde etkin rol oynadığı bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
Since sterilization process gives efficient results through atmospheric pressure plasma technology and is cost-effective, it gains importance and researches on this matter continue. In this study, atmospheric pressure cold plasma generated for sterilization of bacteria is examined.Atmospheric pressure plasma is generated by helium gas flowing through an insulating glass. It is applied on E. coli and S. aureus bacteria precipitates between the frequency ranges of 5 to 10 kHz different sinusoidal voltages. 1, 2 and 3 minutes per bacterium in each voltage rating were applied. Types of atomic and molecular particles are identified by using the Optical Emission Spectrum (OES) method. It is observed that, as a result of increase in frequency and voltage, sterilization process of E. coli and S. aureus bacteria is implemented. It is identified that radicals such as atomic oxygen and OH play an efficient role in sterilization process.