Mermer işletme projesinin hazırlanması ve projenin adımları
Preparation of marble quarry project and steps of the project
  1. Tez No: 295160
  2. Yazar: ELİF AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TARIK ÖZKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında Isparta ili, Atabey ilçesinde bulunan Can Beton Mad. Nak. Tic. Ltd. Şti.' ne ait olan mermer taş ocağı için işletme projesi hazırlanması amaçlanmıştır. Bu projenin adımları da teknik yönden titizlikle araştırılıp yazılmıştır.Projenin gerçekçi olabilmesi için öncelikle üretimi yapılan mermer blokların hacmi doğru olarak hesaplanmış, bu hesaplamalarda jeolojik ve topografik yöntemlerden yararlanılmıştır. Projenin mali boyutu güncel fiyatlar ve fiyat dalgalanmalarına göre hesaplanmış, ayrıca mermer işletme projesi hazırlanırken literatür bilgilerinden ve istatistik veri analizlerinden faydalanılmıştır.Mermer projesi hazırlanırken öncelikle projenin teknik yönüne ağırlık verilmiştir. Böylece projenin mali ve ekonomik yapılabilirliği daha gerçekçi ve doğru olarak elde edildi. Buna paralel olarak, çok değerli maliyet analizleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, marble quarry is studied and a marble Project is prepared. The marble quarry belong to Can Beton Mad. Nak. Tic. Ltd. which is located in Atabey/Isparta. The project steps are design by technical considerations and shown in detail.To be realistic, primarily the volumes of production of marble blocks were calculated with a good precision accuracy. The geological and topographic methods have been used in this calculation. Financial size of the project based on current prices and price volatility is considered. Also literature information and statistical data analysis were used in preparation of marble quarry project.In the preparation of the marble project the technical aspects is given correctly before the financial and economic feasibility analysis so a realistic results would be obtained. As a result a valuable cost analysis is given.