Bremsstrahlung foton demetinin gömülmesi için parametrelerin belirlenmesi ve tasarlanması
Determination of the parameters and design of the bremsstrahlung photon beam dump
- Tez No: 295166
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'de AR-GE amaçlı olarak kurulması planlanan ilk tesis olan Türk Hızlandırıcı Merkezi projesinde hayata geçirilecek olan ilk tesis TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara) Türkiye'nin ilk radyasyon ışınım kaynağı olması açısından önemli bir yere sahiptir. TARLA'da elektron demeti 15-40 MeV enerji aralığında hızlandırıldıktan hemen sonra IR-SEL üretimi yanında çeşitli Nükleer Fizik araştırmaları için bremsstrahlung fotonlarının üretildiği bremsstrahlung deney istasyonu kurulacaktır.Bu çalışmada bremsstrahlung deney tesisinin donanımlarından bir tanesi olan foton demet gömüsünün simülasyon çalışmaları ve dizayn işlemi gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sırasında simülasyon programı olarak EGSnrc ve Geant4 kodları, dizayn işlemlerinde ise 3ds Max programı kullanılmıştır. Foton demet gömüsünün ölçüleri belirlenip simülasyon programına tanıtıldıktan sonra foton demet gömüsünden detektör bölgesine olan geri saçılma hesaplanmıştır. Yapılan çalışmalar sonunda TARLA'da dikdörtgensel geometriye sahip foton demet gömüsünün kullanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
TARLA, which is the first facility to carry out in the Project of Turkish Accelerator Centre, which has been planned to be established primarily in Turkey, is very important in terms of being the first source of radiation ray in Turkey. After electron beam is accelerated within the energy range of 15 to 40 MeV Bremsstrahlung experiment station where Bremsstrahlung photons are produced is going to be established.In this study, photon beam dump, which is one of the most important equipment of the experiment station has been done by using EGSnrc and Geant4 codes to simulate and 3 ds Max program to design. After the identification of photon beam dump with sizes, backscattered particle amount calculated in detector area. It can be purposed that the photon beam dump with rectengular geometry can be used at TARLA bremsstrahlung photon facility.