Tarla bremsstrahlung foton tesisi için detektör parametrelerinin belirlenmesi
Determination of detector parameters for tarla bremsstrahlung photon dacility
- Tez No: 373111
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'de bilimsel amaçlı araştırma-geliştirme (AR-GE) faaliyetlerinde kullanılması için projelendirilen ve bu anlamda Türkiye'de ilk tesis olan Türk Hızlandırıcı Merkezi projesinde hayata geçirilecek olan ilk tesis TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara) Türkiye'nin ilk radyasyon ısınım kaynağı olması açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, TARLA'da faaliyet gösterecek tesislerden birisi olan bremsstrahlung foton tesisinde yapılması planlanan çalışmalar için detektör optimizasyonları yapılmıştır. Bremsstrahlung foton tesisi içerisinde yapılması planlanan ve izotop tanımlanması, malzeme analizi gibi bir çok konuda kullanılan Nükleer Rezonans Floresan (NRF) deneyleri simüle edilmiş ve elde edilen toplam foton akısı ve en fazla foton akısının elde edildiği noktalara göre konum optimizasyonu yapılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen foton akısının detektör pozisyonuna göre değiştiği görülmüştür. Ayrıca tez çalışmasında elde edilen optimum konuma göre de optimum çalışma zamanı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, demet hattının geliş doğrultusuna göre –z eksenindeki bir noktada optimum koordinat belirlenmiştir. Ayrıca çoklu istatistiksel çalışmalar ile optimum çalışma süresinin de 10-11 saat aralığında olduğu görülmüştür. Tez çalışmasında modellenen HPGe ve NaI(Tl) detektörlerinin kalibrasyon hesaplamaları yapılmış ve verimliliği elde edilmiştir. Tez çalışmasında son olarak bazı numuneler için bir takım NRF deneyi çalışmaları simüle edilmiş ve sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
TARLA, which is the first facility to carry out in the Project of Turkish Accelerator Centre, which has been planned to be established primarily in Turkey, is very important in terms of being the first source of radiation ray in Turkey. In this study, optimization of detectors has been done for bremsstrahlung photon facility which is one of planned facility in TARLA. Nuclear Resonance fluorescence (NRF) experiments which frequently used as a method of isotope identification and material analysis in recent years in the world has been simulated. At the end of simulation study, we obtained that optimized detector position by obtain maximum total photon flux. At the end of study we also see that total photon flux amount were varied by the detector position. We determined the optimum run time for simulation by using optimum detector position. As a result of this study, we determined the optimum detector coordinate at the -z axis according to the direction of arrival of the beam-line. Furthermore, optimal working time was determined by using multiple statistically methods in the range of 10-11 hours. In this thesis modeled detector's HPGe and NaI(Tl) calibration calculations performed and efficiency of the detector is obtained. In this study an NRF experiment simulation has been done for samples and the results are compared with experimental datas.