Buğday bitkilerinde (Triticum sp. L.) haploid ve diploid embriyo yapılarının karşılaştırmalı anatomisi
The comparative of haploid and diploid embryo structures in general wheats (Triticum sp. L.)
- Tez No: 295168
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SAVAŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada; Triticum aestivum L. (Gün 91) ve Triticum durum Desf. (Mirzabey) olmak üzere iki farklı buğday çeşidinden diploid ve haploid embriyo elde edilmesi ve bu embriyoların morfolojisinin, boyutlarının ve anatomisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Diploid embriyo uygulamaları için bitkiler tozlaşmadan sonraki 18-21. güne kadar yetiştirilmiş olup kontrol, dicamba ve 2,4-D grupları oluşturulmuştur. Haploid embriyo elde etmek için, cinsler arası melezleme ile embriyo kurtarma tekniği kullanılmış ve buğday çeşitleri mısır (Zea mays L.) polenleriyle tozlaştırılmıştır. Haploid embriyoları desteklemek için, dicamba ve 2,4-D sentetik oksinleri kullanılarak iki uygulama grubu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the morphology, anatomy and sizes of diploid and haploid embryos derived from two different wheat varieties, Triticum aestivum L. (Gün 91) and Triticum durum Desf. (Mirzabey). For diploid embryos, plants were grown until earing time, dicamba and 2,4-D were also applied to spikes in flowering period, and embryos were collected after 18th-21st days of following pollination. For haploid plants, embryo rescue technique was used to derive haploid embryos by using intergenic crosses between both wheat varieties used and corn (Zea mays L.). Two different synthetic auxins were also used to support of haploid embryo production.