Farklı mikroorganizma uygulamaları ile bor gübrelemesinin buğday bitkisinin verim ve bazı fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
Effects of different microorganisms and boron fertilization on wheat yield and some physiological parameters
  1. Tez No: 275671
  2. Yazar: MELEK ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, farklı mikroorganizma uygulamaları ile bor gübrelemesinin buğday (Triticum aestivum L. cv Bezostiya) bitkisinin dona dayanımı, verim ve verim unsurlarına etkisi ve besin elementi içeriğindeki farklılıkların araştırılması amacıyla yapılmıştır. Deneme tam şansa bağlı deneme desenine göre, buğday bitkisine ( 9 mikroorganizma uygulaması (kör M3 AMP, Bacillus sup OSU 142, Bacillus pimulus C16, Paenibacillus Polymyxa, A. Brasilense sp 245, BA-7 AMP, F1 AMP, Roetella Femijaci), 5 bor dozu (0, 1, 3, 6, 9 kg B/ha), 3 tekrarlamalı yürütülmüştür. Buğday tohumları hektara 180 kg hesabıyla 2.5 cm derinliğe ekim yapılmıştır. Deneme 90 günlük gelişme periyodu sonunda hasat edilerek buğday bitkilerinde verim ve verim parametreleri ile don hasar oranları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre farklı bor dozları ile mikrobiyal gübre çeşitlerinin istatistiksel açıdan önemli düzeyde etki ettiği belirlenmiştir. En yüksek başak ağırlığı 6 kg B/ha + F1 AMP uygulamasından elde edilirken kontrol uygulamasına göre %167 düzeyinde artışa neden olmuştur. Don hasar oranlarında ise artan bor dozlarına bağlı olarak zararlanma düzeyi azalmış ve R. femijaci+6 kg B/ha uygulama dozlarında en az don hasar oranı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of Boron (B) and plant growth-promoting rhizobacteria (PGPR) on wheat (Triticum aestivum L. cv Bezostiya) on plant yield, yield parameters, cold hardiness and nutrient. The experiments were arranged on a bench in the greenhouse condition according to a randomized complete block design. Seeds of wheat (Triticum aestivum L. Bezostiya cv) were placed at the same depth (approximately 2.5 cm below the soil surface) in all pots according to 180 kg seed ha-1, respectively. The experiment was consist of 9 PGPR (Control, M3 AMP, Bacillus sup OSU 142, Bacillus pimulus C16, Paenibacillus Polymyxa, A. Brasilense sp 245, BA-7 AMP, F1 AMP, Roetella Femijaci ), 5 borone doses with 3 replication. After 90 days seed sowing, plants were harvested and yield, yield parameter, cold hardiness and nutrient content were measured and analyzed. Results showed that boron (0, 1, 3, 6, 9 kg B/ha) and PGPR application increased dry weight and physiological parameters in plants. There were statistically significant differences between bacterial inoculation and B fertilizer in terms of root and shoot dry weight. The highest weight per spike was observed with 6 kg B ha-1 with F1AMP, and this effect was increased at 167% compared to control. The cold hardness of plant was decreased increasing B application doses with PGPR application, and the highest positive effect was observed with 6 kg B ha-1 with R. femuci.