Burdur Gölü yırtıcı kuşları; yayılışı, habitat kullanımı ve davranışları
Raptors of Lake Burdur; distribution, habitat use and behaviours
- Tez No: 295169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBUBEKİR GÜNDOĞDU, YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Burdur Gölü sulak alanının yırtıcı kuş türlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma 2010-2011 yıllarında yürütülmüştür. Bu çalışmada transekt ve nokta gözlem yöntemi uygulanmıştır. Arazi çalışmaları 2010 yılının mayıs ayında başlamıştır. Gözlemler genel olarak 4-5 günlük periyotlarla gerçekleştirilmiştir.Çalışma sahalarında yapılan gözlemler sonucunda 2 takıma mensup 5 familyadan 29 yırtıcı kuş türü tespit edilmiştir. Bu türler; Pandionidae, Accipitridae, Falconidae, Strigidae ve Tytonidae familyalarına mensuptur. Bu türlerin 4'ü gece yırtıcısı ve 25'i ise gündüz yırtıcısıdır. Türlerin 8'inin alanda ürediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine raptors of Lake Burdur in 2010 and 2011. During the observations to determining bird species, transect and point observation were applied. Field studies started in May 2010. Bird census were conducted 4-5 intervals periodicaly. Observed species were identified by using guide books and counted numbers were noted to cards. Also, the status of identified species were determined as native, summer migrant and winter migrant.As results of observations, 29 raptor species from 5 family belonging to 2 order were determined. These species belonging to; Pandionidae, Accipitridae, Falconidae, Strigidae ve Tytonidae families. Four species were determined as nocturnal and 25 of them were determined as diurnal raptors. Eight of them were determined as breeding species around the site