Uzak ve yakın bölge depremleri altında düzensiz yığma bir bina davranışının incelenmesi
Earthquake response of irregular a masonry building under the near and far field earthquakes
  1. Tez No: 295170
  2. Yazar: YAĞMUR DİKİCİAŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan alınan farklı deprem verilerinin değişik istasyonlardaki karakteristiklerinin değişimleri baz alınarak düzensiz bir yığma yapı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yığma binaların sonlu elemanlar yöntemiyle yapılan hesaplarında modelleme aşaması çok önemlidir. Ölçüler sayısal olarak bilgisayara yüklenecektir. Analiz için SAP2000 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin bilgisayar ortamına aktarılmasıyla binanın uzak ve yakın bölge depremlerinden meydana gelecek sismik dalgalar altındaki davranışı, bu dalgaların mesafelere oranla karakteristik değişimleri de dikkate alınarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects on irregular a masonry building was studied based on changes of characteristic in other stations of different earthquake datas that were taken from Disaster and Emergency Management Presidency. Modelising stage is very important in analysis that were done by masonry buildings `finite element method?. Measurements will be loaded to the computer numerically. To analyze, SAP2000 programme will be used. After loading datas to computer that have already obtained buildings movements that happened exposed via taking into consideration in characteristic changes in proportion to distances.