Aşınan aks mafsalinin dolgu kaynaği ile tamiri
Wear of the hinge axis with the repair filler supply
  1. Tez No: 295177
  2. Yazar: HASİP BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz otomotiv sektöründe aks milleri önemli bir yere sahiptir. Kullanım şartlarına göre mafsallı olarak imal edilen aks millerinin mafsal kısımlarında aşınma direncinin çok yüksek olması gerekir. Aşınma direncinin yüksek tutulabilmesi için mafsalların çalışma ortamına göre dış etmenlerden ayrılması ve sürekli yağlanması gerekmektedir. Fakat kauçuk aks körüğünün yırtılması ile mafsal dış ortamla direkt olarak temasa geçmekte ve aşınma aniden hızlanmaktadır. Aşınma toz, çamur, korozyon vb. gibi etmenlere bağlı olarak artış göstermektedirBu çalışmada otomobillerde kullanılan aks mafsallarının aşınan yüzeylerinde sert dolgu elektrotu ile dolgu kaynağı yapılmış ve bu yüzeyler eski geometrik şekillerine kavuşturularak aşınma davranışları incelenmiştir. Aks milleri genellikle Ç4120 Sementasyon çeliğinden imal edilmekte ve mafsal kısımları sementasyon ile sertleştirilerek aşınma dayanımı arttırılmaktadır. Dolgu kaynağı ile tamir edilen mafsallarda da alevle yüzey sertleştirme işlemi yapılarak aşınma dayanımı arttırılmıştır. Dolgu kaynağı işlemi için numuneler hazırlanmış ve dolgu elektrotu olarak Oerlikon Citadur 600B kaynak elektrotu kullanılması uygun görülmüştür. Dolgu kaynağı ile aşınan bölgeleri doldurulan aks mafsalları eski şekillerine kavuşturulurken avuç taşlama yöntemi kullanılmış ve tamir edilmiş olan aks mafsalı ile orijinal aks mafsalı üzerinde aşınma ve sertlik deneyleri yapılarak sonuçları gözlemlenmiştir. Maliyet analizi yapılarak yapılan çalışmanın ekonomiye katkısı araştırılmıştır.Deney sonucu olarak dolgu kaynağı ile tamir edilen aks mafsalının orijinal aks mafsalı yerine sorunsuz bir şekilde kullanılabileceği saptanmış ve gerek malzeme gerekse ekonomik açıdan tasarruf sağlandığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's automotive industry has an important place in axle shafts. The axle shafts are produced according to the terms of use as a hinged joint sections must have a very high wear resistance. To maintain a high wear resistance and continuous lubrication of joints by the media should be separated by external agents. But the rupture of rubber bellows with the drive shaft axis to contact directly to the external environment and the wear is accelerated suddenly. Wear dust, mud, corrosion and soon depending on factors such as age increases.In this study the worn surfaces of automobile axle hinges been a source of hard surfacing electrode with the filler and the geometric forms of the old wear behavior of these surfaces were examined. Axle shafts are usually made of steel and the hinge parts Ç4120 carburizing hardened by case hardening on wear resistance is increased. Fill the joints repaired with a source of the increased wear resistance made with flame-hardening process. Samples prepared for operation as a source of filler and filler-electrode welding electrode Oerlikon Citadur 600B will be used. Fill in the source regions of the worn axle joints filled handful of old patterns that have been grinding method used and repaired with the original axle joint axle joint wear and hardness tests made on the observed results. Investigated the contribution of the work done by analyzing the cost to the economy.As a result of the experiment with the repair filler supply hinges the axle instead of the original joint axle can be used seamlessly with both the material and economic aspects of savings are identified and understood.