Kil-su süspansiyonlarına elektrolit ilavesinin viskozite ve tanecik dizilimine etkisi
The Effect of addition deflocculant on viscosity and particle packing in clay-water suspensions
  1. Tez No: 29518
  2. Yazar: NURAY KARABUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÎL-SU SÜSPANSİYONLARINA ELEKTROLİT İLAVESİNİN VİSKOZİTE VE TANECİK DİZİLİMİNE ETKİSİ NURAY KARABUDAK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yard -Doç. Dr. Mu rat EROL 1993, Sayfa: 93 Jüri: Yard. Dog. Dr. Murat EROL Yard.Doç.Dr.Vecihi PAMUK Yard. Doc. Dr. Fuat İNALAKDERE Dökümle şekillendirmede süspansiyon derişimi ve süspansiyona ilave edilen elektrolit miktarı oluşan mal zemenin özelliklerini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada mineral içeriği farklı iki değişik kil numunesi kullanılmıştır (kaolen ve küre kili). Numunelerin % 50, % 55, % 60 kil içeren süspansiyonları hazırlanıp, elektrolit ilavesi (NazSiOs) ile viskozitedeki değişimler ölçülmüştür. Verilerden viskozite-elektrolit miktarı, kayma hızı-kayma gerilimi ve zaman viskozite ilişkileri saptanmıştır. Belli viskozitelere sahip süspansiyonlar ile alçı kalıplara döküm işlemi yapılıp elde edilen bünyelerin gözeneklilik ve geçirgenlikleri belirlenmiştir. Ayrıca döküm sonucu elde edilen bünyelerin belli bölgelerinden numuneler alınıp elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Sonuçta; her iki kil numunesi için de, vis kozitenin; elektrolit ilavesi ve kayma hızı ile azaldığı, süspansiyon derişimi ve zamanla ise arttığı gözlenmiştir. Ayrıca, elektrolit ilavesi ve derişimin malzemenin gözenekliliği ve geçirgenliğini de etkileyen önemli bir parametre olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: KİL-SU SÜSPANSİYONLARI, DÖKÜMLE ŞEKİLLENDİRME, GÖZENEKLİLİK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF ADDITION DEFLOCCULANT ON VISCOSITY AND PARTICLE PACKING IN CLAY-WATER SUSPENSIONS NURAY KARABUDAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Asst. Prof.Dr. Murat EROL 1993, Page: 93 Jury: Asst. Prof * Dr. Murat EROL Asst. Prof.Dr. Veci hi PAMUK Asst. Prof.Dr. Fuat ÎNALAKDERE In slip casting, suspension concentration and quantity of deflocculant which is added into suspension affect characteristics of materials which is produced directly. In this study, two kinds of clays which have different mineral contents were used ( Kaolini te and Küre clay). Clay-water suspensions with 50, 55, 60 % kaolini te and Küre clay by weight were prepared and the varieties in viscosity of suspensions were measured by Brookfield vis- cosimeter. The relations among the quantity of addition def locculant-viscosity, shear rate-shear stress and viscosity- time were determined. Slip casting were made by pouring into plaster molds clay-water suspensions with different viscosities, and porosity and permeability of obtained materials were determined. Besides the samples obtained from breaking of slip casting-materials were examined through electron microscopy. As a result for both clays, viscosity decreases when quantity of addition deflocculant and shear rate in crease, and also, viscosity increases when concentration and time increase. Further, quantity of addition defloc culant and concentration are found to be important parameters for permeability and porosity of slip casting. KEY WORDS: CLAY-WATER SUSPENSIONS, SLIP CASTING, POROSITY