Demir-krom alaşımlarının asidik ortamdaki korozyonuna amino asitlerin etkisi
Effect of amino acids of the corrosion of iron-chromium alloys in the acidic solutions
  1. Tez No: 29519
  2. Yazar: AYŞE NURAY ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS AKSÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEMİR - KROM ALAŞIMLARININ ASİDİK ORTAMDAKİ KOROZYONONA AMİNO ASİTLERİN ETKİSİ Ayşe Nuray ÖNAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabil im Dalı Danışman : Doç.Dr.Abbas AKSÜT 1993, Sayfa : 9^- Jüri : Doç.Dr.Abbas AKSÜT Bgç.Sr.Şşıpîs.SÎLÇÎÇ Doç.Dr.Mübeççel.ERGUN Bu çalışmada, Fe, Cr ve değişik yüzdede krom içeren Fe-Cr alaşımlarının korozyonuna amino asitlerin inhibitor etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla farklı özellikte on üç amino asit kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan demire 750 °C'de, Fe-Cr alaşımlarına 750 °C ve 1050 °C'de ısıl işlem uygulanırken, kroma ısıl işlem uygulanmamıştır. İN H2S04 ve İN H2SO4+20 mM amino asit ortamındaki akım-potansiyel eğrileri elektrokimyasal potansi- yodinamik (100 mV/dk) metotla elde edilmiştir. Korozyon hızları ise anodik ve katodik Tafel doğrularının ekstrapolasyonundan ve potansiyodinamik lineer polarizasyon tekniğini kullanarak Stern- Geary eşitliğinden belirlenmiştir. Ayrıca korozyon potansiyelleri ölçülmüş, anodik ve katodik Tafel eğimleri, % inhibisyon ve polarizasyon direnci değerleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, amino asitlerin alaşımının bileşimine ve uygulanan ısıl işleme bağlı olarak Fe, Cr ve Fe-Cr alaşımlarının korozyonunda inhibitor özelliği gösterdiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Demir, krom, demir-krom alaşımları, korozyon, korozyon hızı, amino asit, inhibitor.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF AMINO ACIDS ON THE CORROSION OF IRON - CHROMIUM ALLOYS IN THE ACIDIC SOLUTIONS Ayşe Nuray ÖNAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Abbas AKSÛT 1993, Page : 94 Jury : Assoc. Prof.Dr. Abbas AKSÜT..Assoc..Pr.o.f..Dr.Semra, BİLGİÇ..A.s.s.o.c...P.r.o.f...D.r..Kü.b.e.c.cel ERGÜN In this study, the inhibitor effect of the amino acids on the corrosion of Fe, Cr and Fe-Cr alloys having chromium content in various ratios was investigated. For these purpose, thirteen amino acids with different properties were used. Iron was annealed at 750°C, iron-chromium alloys were annealed at 750 °C and 1050 °C but no heat treatment was applied to the chromium. The current - potential curves were obtained in 1 N H2S04 and 1 N H2S04 +20 mM amino acids by electrochemical potentiodynamic (100 mV/minute) method. The corrosion rates were obtained through the extrapola tion of anodic and cathodic Tafel lines and by utilizing potantio- dynamic linear polarization technique with Stern-Geary equation. In addition corrosion potential, anodic and cathodic Tafel slopes, inhibition effect and polarization resistance were calculated. In conclusion, it is found out that amino acids have inhibitor effect on the corrosion of Fe, Cr and Fe-Cr alloys depending on the alloy composition and on the application of heat treatment. KEY WORDS : Iron, chromium, iron-chromium alloys, corrosion, corrasion rates, amino acids, inhibitor.