Koordinasyon bileşiklerinin kararlılık sabitlerineçözücünün etkisinin potansiyometrik metodla incelenmesi
Potentiometric investigation of solvent effect on stability constants of the coordination compounds
  1. Tez No: 29517
  2. Yazar: ESİN CANEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESMA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
X ÖZET KOORDİNASYON BİLEŞİKLERİNİN KARARLILIK SABİTLERİNE ÇÖZÜCÜNÜN ETKİSİNİN POTANSİYOMETRİK METODLA İNCELENMESİ Esin CANEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Bölümü Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Esma KILIÇ 1993 Sayfa: 94 Jüri : Doç. Dr. Esma KILIÇ Prof.Dr. Turgut GÜNDÜZ Doç.Dr.Fitnat HDSEDÖLU Bu çalışmada, salisilaldehit ile anilin ve çeşitli sübstitüe anilinlerden hazırlanan Schiff bazlarının stokiyometrik basamak protonasyon sabitleri ve bunların bakır(II) komplekslerinin toplam kararlılık sabitleri su- dioksan ortamlarında potansiyometrik metodla tayin edilmiştir. Titrasyonlar 25'C'da, azot atmosferinde ve 0,1 M sodyum perkloratlı ortamda modifiye edilmiş kombine pH elektrodu kullanılarak yapılmişjtır. Titrasyon verilerinden yararlanılarak Schiff bazlarının (J-log[H]) ve Cu(II) komplekslerinin (n- log[L]) oluşum eğrileri elde edilmiştir. Protonasyon sabitleri, hem oluşum eğrileri, hem de PKAS bilgisayar programları kullanılarak; kararlılık sabitleri ise sadece oluşum eğrileri kullanılarak tayin edilmiştir. Protonasyon ve kararlılık sabitlerinin değerleri üzerine sübstitüentlerin çözücü bileşiminin etkisi tartışılmıştır. Bütün Schiff bazları için ikinci basamak protonasyon sabiti (logKjj) ile dioksan yüzdesi arasında lineer bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Ayrıca Schiff bazlarının Cu(II) ile kompleks verme eğilimlerinin dioksan yüzdesinin artmasıyla arttığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Protonasyon sabiti, kararlılık sabiti, Schiff bazları, bakır (II) kompleksleri, potansiyometrik metod, su-dioksan karışımı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D. Thesis POTENTIOMETRIC INVESTIGATION OF SOLVENT EFFECT ON STABILITY CONSTANTS OF THE COORDINATION COMPOUNDS Esin CANEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Esma KILIÇ 1993, Page: 94 Jury : Assoc. Prof. Dr. Esma KILIÇ Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Assoc. Prof. Dr. Fitnat KDSEDGLU In this study, stoichiometric stepwise protonation constants of some of the Schiff bases prepared from salicylaldehyde with aniline and various substituted anilines and overall stability constants of their Cu(II) complexes were determined by potentiometric method in the water-dioxan solvent system. The titrations were performed using a modified combined pH- electrode at 25°C, under nitrogen atmosphere and in the media of 0.1 M sodium perchlorate. The formation curves for Schiff bases (J-Iog[H]) and for their Cu(II) complexes (n-log[L]) were obtained by the means of the titration data. The values of the protonation constants were found by using both the formation curves and PKAS computer program, however, the stability constants were only determined in relation with the formation curves. The effects of the substituents and solvent composition upon the protonation and stability constants were discussed. It was observed that the linear relationships exist between second stepwise protonation constants (logic.) and the percentage of dioxan for all Schiff bases. Another important result obtained in this thesis was that the tendency of all Schiff bases studied to form complexes with Cu(II) was greater in dioxan compared to water. Keywords : Protonation constant, stability constant, Schiff bases, copper(II) complexes, potentiometric method, water-dioxan mixtures.