Yeni geliştirilen anortit-bazlı vitrifiye seramiklerinin reolojik ve asaltı döküm davranışlarının araştırılması
  1. Tez No: 98295
  2. Yazar: IŞIL KUTBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Döküm çamuru süspansiyonlarında büyük öneme sahip olan viskozite, yoğunluk, tiksotropi gibi reolojik özelliklerin tespit edilmesi seramik endüstrisi için önemlidir. Bu sistemlerdeki kil partikülleri arasındaki elektrostatik etkileşim ve Van der Waals kuvvetlerinin çekimi gibi etkenlerle sistemin akışkanlığı bir süre sonra azalabilmekte ve sistem pıhtılaşarak çökebilmektedir. Teknolojik bakımdan sakıncalı olan bu durumla karşılaşmamak için döküm çamuru süspansiyon sistemlerinin reolojik özellikleri bilinmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Bu amaçla; yeni geliştirilen vitrifiye seramiklerin düşük kil içeriğinde hazırlanmış döküm çamuru süspansiyonlarına elektrolit ilavesinin reolojik özellikler üzerine etkisi ve bu süspansiyonların asaltı döküm metodu ile şekillendirilebileceği şartların belirlenmesi bu çalışmanın konusudur. Hazırlanan döküm çamuru süspansiyonların başlangıç hammaddeleri; kaba ve ince taneli olarak öğütülmüş, ön-pişime uğratılmış (şamot) anortit- bazlı vitrifiye seramiği, Çin kili ve topak kilinden meydana gelmiştir, ön- pişime uğratılmış (şamot) anortit-bazlı vitrifiye seramiği; ana faz olarak anortit kristalleri ve az oranda da müllit kristallerinden ve camsı fazdan ibarettir. Anortit-bazlı vitrifiye seramik döküm çamuru süspansiyonun bileşimi; ağırlıkça %50 kaba taneli şamot (-7.3 |j.m), %38 ince taneli şamot (-1.5 |im), %6 Çin kili (Süper Standart Porselen, E. E. C) ve %6 topak kilinden (Ukrayna kili, W. B. B) meydana gelmiştir. Düşük kil içeriğinde hazırlanan süspansiyon; %12'lik kil içeriği ile normalde %30-60 kil içeren geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında müstesna bir özellik taşır. Kil içeriği; kurutma ve pişirme sırasında kil partiküllerinin farklı yönlerde değişik dizilimlerinden dolayı açığa çıkan anizotropik çekilmeyi minimize edebilmek için önemli oranda azaltılmıştır.Elektrolit ilavesinin reolojik özellikler üzerine etkisinin araştırılmasına geçilmeden önce asaltı döküm metodu ile başarılı dökümler gerçekleştirmek amacıyla döküm çamuru konsantrasyonunun literatürde be lirtilen^zgijl kütle değerini sağlıyacak su oranının belirlenmesi üzerinde çalışılmış ve bu oranın ağırlıkça yaklaşık %52 su içeriğinde sağlandığı tespit edilmiştir. Bu orandaki su içeriğinde hazırlanmış döküm çamuru süspansiyonlarına; sodyum silikat, sodyum karbonat, farklı oranlardaki sodyum silikat+sodyum karbonat karışımları, gum arabic gibi elektrolitler ile ticari isme sahip Darvan-C ve Dolaplux SP NEW gibi elektrolitlerin ve bir bağlayıcı olan polivinil alkol ilavesinin reolojik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Gum Arabic elektroliti hariç üzerinde çalışma gerçekleştirilen tüm elektrolitlerin süspansiyona ilave edilmesi ile döküm çamuru süspansiyonların viskozitesini düşürdüğü, bir başka deyişle; sistemin defloküle edilmesinin mümkün olduğu elektolit ilave oranı aralıkları tespit edilmiştir. Ayrıca %1 oranında PVA bağlayıcı ilavesinde de sistemin sodyum silikat+sodyum karbonat karışımından meydana gelen elektrolit ile defloküle edilmesinin mümkün olduğu, ancak; PVA bağlayıcısının elektrolit içermeyen sulu döküm çamuru süspansiyonlarına ilavesinin sistemin viskozitesini arttırdığı da gözlemlenmiştir. Elektrolit ilavesi ile iyi şekilde defloküle edilmiş, düşük kil içeriğindeki döküm çamuru süspansiyonlarıyla gerçekleştirilen alçı kalıba döküm deneyleri; yeni geliştirilen anortit-bazlı vitrifiye seramiklerin asaltı döküm metodu ile şekillendirilebileceğini göstermiştir. Eğer süspansiyon iyi defloküle edilmemiş ve PVA bağlayıcısı da mevcut ise bu haldeki süspansiyonlar ile döküm yapıldığında şekil verilen ürünün alçı kalıp içinde kurutma sırasında çatlayıp, kırıldığı da gözlemlenmiştir. İyi derecede defloküle edilmiş olsalar dahi PVA bağlayıcısı içeren süspansiyonlardan yapılan döküm ürünlerinin aşırı derecede gözenekli olduğu ve bunun da bağlayıcının partiküllerin sıkıca paketlenmesine engel olmasının bir sonucu olduğu düşünülmektedir. Defloküle olmuş süspansiyonlarda su oranının düşürülmesi ile bu problem ortadan kalkmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The Theological and casting behaviour of slips, made with the starting materials for a novel whiteware, have been studied. The starting materials consisted of coarse and fine prefired (chamotte) material and ball and china clays. The prefired material was composed of anorthite as the major phase with mullite and glass as minor phases. The whiteware comprised 50w% coarse prefired (-7.3 |im), 38w% fine prefired (-1.5 urn), 6W% china clay (Super Standard Porcelain, E.E.C) and 6W% ball clay (Ukranian Clay, W.B.B). The whiteware was unusual in that it contained only 12 w% clay compared to the usual range from 30-60 w%. The clay content had been reduced in order to minimise the anisotropy of shrinkage during drying and firing, which arise from clay particle alignment. The effect of deflocculants (sodium silicate, sodium carbonate, different proportionate mixtures of sodium silicate and sodium carbonate, gum arabic, and commercial products such as Darvan-C and Dolaplux SP NEW) and a binder, polyvinyl alcohol (PVA), on the Theological properties of slips made with the individual starting materials were studied. All the deflocculants studied except gum arabic reduced the yield stress and absolute viscosity of each slip. However, the PVA addition increased the absolute viscosity of slip in which it didn't contain any deflocculant. The full body slip containing PVA could be deflocculated with a mixture of sodium silicate and sodium carbonate. Casting trials showed that it was possible to produce successful casts with all the deflocculated slips. Unless slip is well deflocculated when PVA was present casts were found to crack while on drying in the mould. The casts containing PVA were highly porous eventough they were formed from deflocculated slips. It appears that PVA prevents the particles from packing closely together. This problem was overcomed by reducing the water content of deflocculated slip.